Ezofago-gastro-duodenoskopia (gastroskopia)

je vyšetrenie horného tráviaceho traktu, ktoré umožňuje vyšetriť sliznicu (povrch) pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou flexibilného endoskopu (gastroskopu), ktorý má na konci kameru, vďaka tomu sa obraz prenáša na monitor a dá sa zaznamenávať formou fotiek alebo videa.

Indikácie na gastroskopiu sú diagnostické a terapeutické

Diagnostické slúžia na určenie príčiny bolesti v hornej časti brucha, nevoľnosti, pálenia záhy, vracania, ťažkosťami s prehĺtaním. Na vylúčenie zápalov, vredov alebo nádorov pažeráka, žalúdka a dvanástnika.. V prípade potreby získanie vzorky tkaniva (biopsia) k preukázaniu Helicobacter pylori alebo celiakie. Vyšetrenie aktivity enzýmov tenkého čreva biopsiou z tenkého čreva (laktáza, diaminooxidáza, ...), ale tiež pri nejasnej príčine anémie. Terapeutické účely slúžia na zastavenie krvácania, odstránenie polypov, odstránenie cudzích predmetov alebo uviaznutého mäsa v pažeráku a iných ďalších príčinách.

Príprava pred vyšetrením

Toto vyšetrenie sa vykonáva nalačno. Šesť hodín pred gastroskopiou by ste nemali nič jesť ani piť (vrátane vody). Je veľmi dôležité, aby ste pri objednávaní vyšetrenia v predstihu povedali o všetkých liekoch, ktoré užívate (vrátane liekov na zrážanie krvi). Ak užívate základné lieky (napríklad na vysoký krvný tlak), možno ich budete môcť zapiť malými dúškami vody veľmi skoro ráno. Ak máte nejaké alergie na lieky, treba to vopred oznámiť.

Samotné vyšetrenie

Vykonáva sa v endoskopickej plne vybavenej vyšetrovacej miestnosti. Hrdlo vám môžeme ostriekať sprejom na lokálne znecitlivenie alebo vám ponúknuť intravenóznu analgosedáciu ak si to výkon a stav pacientka vyžaduje. Lekár vám zavedie gastroskop cez ústa do pažeráka, žalúdka až do dvanástnika. Procedúra zvyčajne trvá do 10 minút, ale môže byť aj kratšia alebo dlhšia, ak si to vyšetrenie vyžaduje.

 pažerákA::pažerákgastroskopia bB::prechod pažerák/žalúdokgastroskopia cC::antrum žalúdka

 

D

angulárna riasa a inverzia v žalúdku

E

bulbusduodena

F

zostupná časť duodena aj s Vaterskou papilou

 

Endoskopické fotky jednotlivých častí horného tráviaceho traktu (A - pažerák, B- prechod pažerák/žalúdok, C-antrum žalúdka, D-angulárna riasa a inverzia v žalúdku, E – bulbusduodena, F – zostupná časť duodena aj s Vaterskou papilou). Pozn.: duodenum dvanástnik.

Riziká gastroskopie

Gastroskopia je veľmi bezpečná endoskopická metóda. Vždy ale existuje riziko komplikácií. Z bežnejších komplikácií sa môže vyskytnúť krvácania z miesta po biopstizácii alebo po odstránení polypu. Zvyčajne sú prejavy krvácania nevýznamné a zriedka vyžaduje ďalšiu liečbu. Závažné komplikácie sú raritné, patrí medzi ne riziko perforácie steny pažeráka, žalúdka alebo duodena.

Informovaný súhlas s ezofago-gastro-duodenoskopiu – tu na stiahnutie


Vytlačiť