Endoskopická retrogradná cholangio-pankreatografia (ERCP) je kombinovaná endoskopická a rádiodiagnostická metóda na zobrazenie žlčového vývodu a vývodu podžalúdkovej žľazy.
Indikácie na vyšetrenie sú diagnostické a terapeutické
V rámci diagnostiky zisťujeme chorobný proces žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy a terapeutické možnosti odstránenia kameňov zo žlčových ciest, rozširujú sa zúženia žlčových alebo pankreatických ciest, zavádza sa drenážna rúrka na odtok žlče a iné V praxi sa stáva, že plánovaný diagnostický výkon sa zmení na terapeutický a naopak, resp. pri jednom vyšetrení sa zrealizuje diagnostický aj terapeutický výkon.
Príprava pred vyšetrením
Pred plánovaným vyšetrením pacient nesmie 10 - 12 hod. prijímať stravu, tekutiny, nesmie fajčiť a piť alkoholické nápoje, môže si vypláchnuť ústa, ale nesmie nič prehltnúť (pri pocite sucha v ústach), užiť lieky môže len tie, ktoré sú životne dôležité (na srdce, krvný tlak) a zapiť malým množstvom vody. O výbere sa musí vopred poradiť s ošetrujúcim lekárom.
Samotné vyšetrenie
Pacient leží na ľavom boku s ľavou rukou za chrbtom, aby sa počas vyšetrenia mohol otočiť na brucho. Princípom metódy je zavedenie ohybného endoskopu s bočnou optikou cez ústa, hltan, pažerák, žalúdok do tenkého čreva. V 1.časti tenkého čreva - dvanástniku lekár pod rtg. vizuálnou kontrolou nájde spoločné ústie žlčových ciest a vývodu podžalúdkovej žľazy. Do neho vstriekne kontrastnú látku, čo sa zobrazí na rtg. monitore. Keď sa kontrastná látka dostane do žlčových ciest alebo vývodu podžalúdkovej žľazy, cesty krásne spriehľadní. Pri vyšetrení je možné z vyšetrovaných orgánov odobrať bezbolestne kúsok tkaniva na histologické vyšetrenie. Vyšetrenia trvá približne 30 - 60 min, doba trvania sa môže líšiť, ak si to vyšetrenie vyžaduje. Vyšetrenie sa robí buď v celkovej anestézie alebo v analgosedácii. Ak ide o ambulantného pacienta musí 1-2 hodiny zostať v čakárni a nesmie celý deň riadiť motorové vozidlo. Ak vyšetrenie bolo spojené napr. s odstránením žlčových kameňov, môže sa stať, že bude ambulantný pacient hospitalizovaný na príslušnom oddelení.
Obrázok č.5 A - dilatované žlčové cesty s naplnenou kontrastnou látkou B – zavedený vodič a následne po ňom stent C- zavedený stent s postupnou úpravou dilatácie
Riziká vyšetrenia
Každý výkon nesie svoje riziká u ERCP je to zápal podžalúdkovej žľazy(preto sa večer a na druhý deň po vyšetrení odoberá pacientovi krv na vyšetrenie hladiny enzýmov podžalúdkovej žľazy, rektálne podávame indometacín), infekcie ( po výkone podávame intravenózne antibiotiká ako prevenciu), krvácanie, alebo prederavenie dvanástnika. Ich výskyt nie je častý. Aj napriek komplikáciám má ERCP stále významné miesto v diagnostike, ale najmä v liečbe ochorení žlčníka, žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy. Počas vyšetrenia sa môže vykonať zákrok, ktorý pomôže vyriešiť problém pacienta. Nemusí tak podstúpiť operáciu, pri ktorej sú riziká možných komplikácií oveľa častejšie.
Informovaný súhlas s ERCP vyšetrením – tu na stiahnutie