je vyšetrené zamerané na hľadanie a zachytávanie slizničných a podslizničných zmien na sliznici hrubého čreva. - ako sú polypy, vredy, afty, alebo tumory. Pri kolonoskopii sa do konečníka zavádza dlhá flexibilná trubica (kolonoskop), ktorý má na konci kameru, vďaka tomu sa obraz prenáša na monitor a dá sa zaznamenávať formou fotiek alebo videa. Počas vyšetrenia sa dajú odoberať (biopsie) vzorky z podozrivého tkaniva alebo odstraňovať polypy.
Indikácie na kolonoskopiu máme diagnostické alebo terapeutické
Diagnostické príčiny k preskúmaniu dôvodu krvácania z konečníka (viditeľná krv napr. na toaletnom papieri), nevysvetliteľná protrahovaná hnačka, bolesti brucha, úbytok na hmotnosti alebo preventívne vyšetrenie v rámci skríningu rakoviny hrubého čreva - Slovenská legislatíva odporúča realizáciu preventívnej kolonoskopie v 50 roku života. Vo svete však narastá výskyt KrKA i v mladších vekových kategóriách (pred 50 rokom života). Preto ak máte 45 rokov alebo viac a máte vyššie riziko rakoviny hrubého čreva (napr. rodinná anamnéza) je možné podstúpiť kolonoskopiu.
Príprava pred vyšetrením
Toto vyšetrenie sa vykonáva nalačno. Adekvátna a dostatočná príprava na kolonoskopiu je nevyhnutná na zistenie polypov resp. rakoviny hrubého čreva a môže Vám zachrániť život. Je dôležité dodržiavať a riadiť sa pokynmi na prípravu. Úprava stravy začína 4 až 5 dní pred kolonoskopiou. Deň pred a v samotný deň vyšetrenia (tzv. delená príprava) sa od vás vyžaduje, aby ste sa vyhli tuhej strave, upravili si lieky a užili špeciálne preháňadlo predpísané vaším lekárom. Vyšetrenie trvá v priemere 30 – 60 minút. Ak si to stav pacienta alebo jeho nález vyžaduje, tak sa podávajú lieky na tlmenie bolesti alebo analgosedácia ( je potrebný doprovod pre pacienta a jeho odsledovanie bezprostredne po výkone). V raritných veľmi náročných prípadoch sa naplánuje prítomnosť anesteziológa.
Samotné vyšetrenie
Vykonáva sa v endoskopickej plne vybavenej vyšetrovacej miestnosti. Na konečník nanesieme gél alebo mesocain na lokálne znecitlivenie. Ak si to výkon alebo stav pacienta vyžaduje ponúkneme intravenóznu analgosedáciu. Lekár Vám zavedie kolonoskop cez konečník, colon sigmoidem, colon descedens, colon tranzverzum, colon ascedens až do caeca a p.p až do terminálneho ilea (poslednej časti tenkého čreva). Procedúra zvyčajne trvá 30-60 minút, ale môže byť aj kratšia alebo dlhšia, ak si to nález a vyšetrenie vyžaduje.
A
Terminálne ileumB
Bauhynská chlopňa a caecumC
colon ascendens
D
colon tranzverzum/lienálna flexúraE
colon sigmoideumF
rektum (konečník)Obrázok č.2 - Endoskopické fotky jednotlivých častí dolného tráviaceho traktu
(A - Terminálne ileum, B –Bauhynská chlopňa a caecum, C – colon ascendens, D –colon tranzverzum/lienálna flexúra, E – colon sigmoideum, F – rektum (konečník)
Riziká kolonoskopie
Kolonoskopia je bezpečná endoskopická metóda. Vždy, ale existuje riziko komplikácií. Z bežnejších komplikácií sa môže vyskytnúť krvácania z miesta po biopstizácii alebo po odstránení polypu. Zvyčajne sú prejavy krvácania nevýznamné a zriedka vyžaduje ďalšiu liečbu. Závažné komplikácie sú raritné, patrí medzi ne hlavne riziko perforácie steny hrubého čreva, ktoré sa môže podariť ošetriť endoskopicky alebo operačne chirurgicky.