Cez víkend zaočkovali ďalších 1000 ľudí vrátane prvých učiteľov

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline otvorila uplynulý víkend vakcinačné centrum mimoriadne nielen v sobotu, ale i nedeľu. Počas týchto dvoch dní zaočkovala spolu 1.007 osôb, z nich 587 učiteľov.

 

V sobotu očkovala žilinská nemocnica štandardne objednané osoby nad 75 rokov a ďalšie osoby určené vyhláškou ministerstva zdravotníctva. V nedeľu vytvorila v súvislosti s aktuálnou zmenou stratégie voľné kapacity navyše pre prvú fázu prihlasovania pedagogických zamestnancov do 55 rokov. „Okamžite po tom, ako sa začalo hovoriť o možnosti vakcinácie učiteľov, ma kontaktoval žilinský primátor Peter Fiabáne s tým, že mesto má veľký záujem na otvorení škôl, ich zamestnanci sú pripravení a chcú sa dať zaočkovať. Preto sme sa dohodli na vzájomnej spolupráci a nedeľu pripravili ako špeciálny očkovací deň pre učiteľov aj u nás v nemocnici," priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek. Záujem bol podľa neho veľký nielen zo strany škôl v Žiline, ale pridali sa i ďalší učitelia z okolitých miest a obcí. „Som preto rád, že v krajskom meste vznikli počas posledného víkendu až dve vakcinačné centrá, ktoré spolu zvládli vytvoriť dostatočnú kapacitu pre všetkých," doplnil I. Stalmašek s tým, že v priestoroch FNsP Žilina podali v priebehu nedele 14. februára vakcínu AstraZeneca 587 učiteľom. 

 

fnspza takmer 600 ucitelov zaockovala v nedelu aj zilinska nemocnica

 

Tento týždeň chce nemocnica pokračovať v očkovaní pedagogických zamestnancov nad 55 rokov, a to vakcínou Moderna. Ako priblížil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik, učitelia z druhej fázy sa už objednávajú na nedeľu 21. februára. „Momentálne máme obsadených takmer 500 zo 600 otvorených termínov. Popritom naďalej fungujeme cez týždeň a taktiež výjazdovo v domovoch sociálnych služieb. Chcem sa preto poďakovať našim kolegom vo vakcinačnom centre, ktorí pracujú naplno, denne zvládnu zaočkovať stovky ľudí, vďaka čomu sme v našej nemocnici do dnešného dňa podali celkovo 11.247 dávok vakcín, z toho pre 2.732 osôb už s podaním druhej dávky," informoval medicínsky riaditeľ. Dodal, že v súvislosti s očkovaním momentálne evidujú u pacientov len mierne vedľajšie účinky zodpovedajúce možným príznakom popísaným v písomnej informácii pre užívateľov, ako je napríklad bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov či kĺbov alebo zvýšená teplota. Závažná reakcia sa zatiaľ neobjavila.

 

Objednané osoby sa pri registrácii vo vakcinačnom centre preukážu COVID PASSom (SMS alebo email s termínom objednania), občianskym preukazom a potvrdením od zamestnávateľa. Pred očkovaním je nevyhnutné odovzdať anamnestický dotazník a informovaný súhlas pacienta, dokumenty sú k dispozícii vo vakcinačnom centre, no je možné ich vopred vypísať v pohodlí domova, záujemcovia si ich môžu stiahnuť na webstránke FNsP Žilina www.fnspza.sk v sekcii Aktuálne – Vakcinačné centrum FNsP Žilina. 

 

Podrobné informácie o zložení a ďalšie údaje o jednotlivých vakcínach sú zverejnené na webovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv na www.sukl.sk

 

UPOZORNENIE

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina neprevádzkuje systém objednávania, preto nemá prístup do individuálneho portálu pre zmenu či riešenie technických problémov.

Očkovanie na území mesta Žilina prebieha v priestoroch Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina a zároveň mimo organizácie FNsP Žilina aj v priestoroch zdravotníckeho zariadenia ŽILPO alebo športovej haly na Rosinskej ceste v Žiline. Dôkladne si preto skontrolujte miesto a čas očkovania uvedený v COVID PASSe (SMS alebo email o potvrdení termínu očkovania).