Zdravotníci posielajú odkaz rodinám predčasne narodených detí

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline pripravila pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí (17. november) kampaň na podporu rodín malých bojovníkov.

Zamestnanci žilinskej nemocnice, ktorí rovnako prišli na svet predčasne, zverejnili svoje príbehy a individuálne odkazy s cieľom dodať silu a nádej rodičom predčasniatok.

Novorodenecké oddelenie FNsP Žilina ročne hospitalizuje viac ako stovku bábätiek narodených pred 37. týždňom tehotnosti. Od januára ich v Žiline zatiaľ prišlo na svet 77. Podľa primárky oddelenia neonatológie žilinskej nemocnice Kataríny Jackuliakovej pomáhajú v spolupráci s oddelením gynekológie a pôrodníctva pri narodení detí už od 28. týždňa tehotnosti. „Predčasný pôrod so sebou prináša závažné riziká. Nedonosení novorodenci potrebujú špeciálnu neodkladnú zdravotnú starostlivosť, keďže sa rodia s nízkou pôrodnou váhou a ich popôrodná adaptácia mimo ochranného materského prostredia je skoro vždy sťažená,“ vysvetlila K. Jackuliaková s tým, že predčasniatka obvykle strávia niekoľko prvých týždňov či mesiacov v inkubátore, prípadne na vyhrievanom lôžku. „Veľmi často sa narodia alebo sa postupne stretávajú s viacerými zdravotnými ťažkosťami. Sú náchylnejšie na problémy s dýchaním, trávením, rôzne infekcie. Kým sa dostanú do teplej náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu, preto sú to skutočne malí – veľkí bojovníci,“ doplnila primárka neonatológie FNsP Žilina.

Predčasne sa narodila aj Mária Popelková, ktorá už 37 rokov pracuje v žilinskej nemocnici ako sestra na detskom oddelení. „Spolu so sestrou dvojičkou sme sa vypýtali na svet už v 26. týždni, vážila som len 1.550 gramov, takže každý deň som vďačná, že som prežila. Prácu detskej sestry vnímam ako poslanie, snažím sa pomáhať rodičom malých pacientov, s ktorými sa stretávam na pediatrii, poviem im svoj príbeh a povzbudím ich do ďalších dní,“ uviedla M. Popelková. Spolu s ňou priblížili svoj deň narodenia i ďalší zamestnanci FNsP Žilina, ktorých fotky a odkazy venované rodinám nedonosených detí zverejnila nemocnica na svojich sociálnych sieťach FacebookInstagram – @nemocnicazilina.

O nedonosené bábätká sa vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline stará kolektív novorodeneckých lekárov a sestier na Jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov (JRSN) a v novorodeneckej ambulancii. Vďaka modernej medicíne a kvalitnej zdravotnej starostlivosti dnes dokážu zachrániť takmer všetky predčasne narodené deti. Najmenším bojovníkom, ktorý tento rok prišiel na svet v žilinskej pôrodnici, bol len 1.000-gramový Damián, ktorý sa v apríli narodil v 28. týždni tehotnosti. Na novorodeneckom oddelení strávil dva mesiace a s hmotnosťou 2.450 gramov mohol byť začiatkom júna prepustený domov.

Na podporu rodín s predčasniatkami sa 17. novembra rozsvietia na purpurovo mnohé významné kultúrne pamiatky po celom svete. Na fialovo je vysvietená tiež vstupná časť JRSN na novorodeneckom oddelení v Žiline. „Starostlivosť o nedonosené deti je jednou z najťažších úloh nášho neonatologického oddelenia. Novorodeniatkam ju poskytuje erudovaný tím špecialistov. Vďaka ich odbornosti a kvalitným prístrojom šance na zdravý život všetkých predčasne narodených detí významne narastajú,“ poznamenal riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že pôrodnici v Žiline dôveruje stále najviac mamičiek a je najobľúbenejšou v kraji.

 

FNsP ZA Zamestnanci poslali odkazy rodinám predčasniatok Miroslava