Žilinská pôrodnica láme rekordy aj tento rok

Prvá tretina roku 2020 priniesla do pôrodnice Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline aj napriek mimoriadnej epidemiologickej situácii mimoriadny počet novorodencov. Od 1. januára do 30. apríla 2020 sa v žilinskej nemocnici narodilo až 644 detí. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ide opäť o značný nárast. Zatiaľ čo v rovnakom období 2019 si žilinskú pôrodnicu vybralo vtedy rekordných 525 mamičiek, tento rok je ich už o 111 viac a záujem ďalej stúpa.

 

1956 fnsp zazilinska porodnica ocakava opat rekordny rok jpg

 

Po minuloročnom „baby boom" období zažíva oddelenie gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina ešte úspešnejší rok. „Veľmi nás teší pretrvávajúca dôvera rodičiek a spokojnosť, s ktorou odchádzajú z našej pôrodnice. Posledné týždne boli pre tehotné ženy náročné predovšetkým z hľadiska psychiky, kedy vzhľadom na všetky medializované informácie mohli cítiť väčšie obavy o seba i bábätko, no v nemocnici sme nastavili opatrenia čo najdôkladnejšie a spoločne to spoľahlivo zvládame aj v čase koronavírusu," uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek s tým, že pôrody prebiehajú štandardne a pri narodení dieťatka je povolená prítomnosť jednej sprevádzajúcej osoby. „Návštevy sú ešte stále na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR zakázané, no za dodržania prísnych hygienicko-epidemiologických opatrení môžeme schváliť výnimky v individuálnych prípadoch, ako sú najmä pacientky s dlhšou dobou hospitalizácie či pri predčasne narodených bábätkách a iných špecifických situáciách," priblížil M. Sudek.

 

1954 fnsp zaza zvysenym zaujmom stoji aj modernizacia oddelenia jpg

 

Primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková potvrdila, že moderné novorodenecké postieľky málokedy ostávajú prázdne. „Oddelenie máme zväčša plné detí, takže vyšetrenia a starostlivosť u nás prebiehajú v plnom prúde. Potvrdiť môžem pokračujúcu prevahu chlapcov, dievčat sa u nás naďalej rodí o trochu menej. Tento rok sme tiež privítali už ôsmy pár dvojičiek," informovala K. Jackuliaková s tým, že mimoriadne náročným bol 22. apríl, kedy v žilinskej pôrodnici prišlo na svet počas jedného dňa až 15 detí.

 

1955 fnsp zazrekonstruovana prijmova ambulancia jpg

 

Pôrodnica a novorodenecké oddelenie v Žiline prešli v posledných rokoch viacerými pozitívnymi zmenami, neustále zvyšujú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, mnohými novinkami či malými zlepšeniami vytvárajú rodičkám i bábätkám prostredie citlivejšie k ich potrebám a komfortu. Ako informovala vedúca pôrodná asistentka oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Lenka Játiová, najnovšie pripravila nemocnica pre rodičky napríklad aj možnosť prípravy pred pôrodom formou anamnestického dotazníka. „Pri príjme potrebujeme od rodičky zistiť niekoľko dôležitých informácií o jej zdravotnom stave. Tieto otázky už môžu sprevádzať kontrakcie a prípadne i bolesti, kedy si nemusí pacientka spomenúť na všetko potrebné a najmä to nie je v tej chvíli pre ňu veľmi príjemné. Na našom webe sme preto zverejnili elektronický anamnestický dotazník, ktorý si budúca mamička vyplní v pokoji a pohodlí domova, odovzdá nám ho pri príjme k pôrodu a spoločne sa lepšie pripravíme," spresnila vedúca pôrodná asistentka L. Játiová. Mamičky nájdu dotazník na webstránke žilinskej nemocnice www.fnspza.sk v sekcii Oddelenia – Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie – Anamnestický dotazník.