V žilinskej nemocnici máme nových strážcov života

Nadácia Križovatka dnes darovala novorodeneckému oddeleniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline ďalších 13 kusov nových monitorov dychu BabySense v hodnote 1040 eur a tiež 60 balení plienok.

 

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek zdôraznil, že vďaka Nadácii Križovatka a jej partnerom je v Žiline už každé jedno lôžko novorodenca plne vybavené monitorom dychu. „Vlani sa nám podarilo kompletne vymeniť všetky novorodenecké postieľky, do ktorých môžeme vďaka Nadácii Križovatka vkladať moderné prístroje upozorňujúce na zástavu dýchania bábätiek. Mamičky si tak môžu byť isté, že ich deti odpočívajú nielen komfortne a zdravo, no tiež bezpečne. Ďakujem preto všetkým členom Nadácie Križovatka a sponzorom, ktorí našej nemocnici pomohli nové monitory dychu získať," uviedol I. Stalmašek.

 

1892 fnsp zakazde lozko novorodenca je uz dnes chranene monitorom dychu jpg 1893 fnsp zazastupcovia partnerov nadacie krizovatka odovzdali nemocnici 13 novych monitorov dychu jpg

 

Podľa slov riaditeľky Nadácie Križovatka Táni Tomasch je cieľom neziskovej organizácie vybaviť prístrojom BabySense všetky slovenské pôrodnice a novorodenecké oddelenia. „Snažíme sa šíriť povedomie o Syndróme náhleho úmrtia dojčiat a o možnostiach ochrany ohrozených detí do jedného roku veku. Tento monitor dychu nielen stráži zástavu dychu, ale tiež apnoe pauzy a akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťaťa. Pri vzniku problému okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča, ktorý môže v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc," zdôraznila T. Tomasch. Monitor dychu BabySense je podľa nej historicky prvým výrobkom na svete svojho druhu, ktorý spĺňa náročné klinické skúšky a zároveň je Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv registrovaný ako zdravotnícka pomôcka.

 

Príčina syndrómu náhleho úmrtia dojčiat zatiaľ nie je jasná. Ako priblížila primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková, syndróm spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. „Bohužiaľ, lekári dokážu stanoviť diagnózu až po smrti dieťatka. Pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viac rizikových faktorov, napríklad aj fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest," uviedla K. Jackuliaková s tým, že práve monitor dychu dokáže rodičov a zdravotníkov na problémy okamžite upozorniť. „Vtedy je veľmi dôležité dieťatko okamžite skontrolovať, vybrať z postieľky a poskytnúť mu pomoc," zdôraznila primárka novorodeneckého oddelenia.

 

Po skončení hospitalizácie umožňuje žilinská nemocnica v spolupráci s Nadáciou Križovatka požičať monitor dychu domov. „Monitory dychu sme takýmto spôsobom poskytli už približne trom tisíckam maminiek, ktoré sa na bezpečný spánok svojich detí mohli spoľahnúť aj po návrate domov z nemocnice," doplnila K. Jackuliaková.

 

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008. Najnovších 13 monitorov dychu zakúpila z darov spoločnosti INTERSYSTEM EU, s.r.o. a občianskeho združenia SOFTEC PRO SOCIETY.