Odborný seminár predstavil nové i overené trendy v podpore dojčenia

Zdravotníci novorodeneckého oddelenia a oddelenia gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina dnes absolvovali praktický seminár o dojčení – Moderný manažment dojčenia. Odborné stretnutie prebehlo v rámci posilnenia prípravy certifikácie Baby Friendly Hospital v organizácii Inštitútu pre podporu dojčenia, Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina a Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek Žilina.

Prednášky zamerané na podporu dojčenia, riešenie problémov a praktické skúsenosti či rady pomôžu lekárom, sestrám i pôrodným asistentkám zjednotiť postupy a informácie poskytované pacientkam. Podľa primárky oddelenia neonatológie FNsP Žilina Kataríny Jackuliakovej žilinská nemocnica dlhodobo dbá na dodržiavanie zásad celosvetovej iniciatívy Baby Friendly Hospital a kladie na ne veľký dôraz. „Napriek tomu by nemalo ísť len o certifikát či zásady, ktoré u nás aj bez udelenia nejakého titulu dodržiavame. Ide nám predovšetkým o starostlivosť o ženu a dieťa, aby boli maminky s bábätkami spokojné, zdravé a poskytli sme im čo najväčšiu podporu. Cieľom seminára bolo preto upevniť si postupy, ktoré uplatňujeme, zjednotiť ich a zároveň prezentovať i nové trendy a oblasti, v ktorých sa ešte môžeme zlepšovať," informovala K. Jackuliaková. Podľa jej slov odchádza zo žilinskej pôrodnice okolo 95 % plne dojčených detí, pričom ide aj o predčasne narodené deti, ktoré musia stráviť prvé dni po narodení v inkubátore. V takýchto prípadoch využívajú mamičky tiež špeciálnu laktačnú miestnosť. Ako prvá ju v minulosti otvorila práve žilinská nemocnica.

1891 fnsp zazdravotnici absolvovali odborny seminar zamerany na moderny manazment dojcenia jpg

„Bonding alebo rooming-in sú u zdravých novorodencov samozrejmosťou, no špecifický prístup si vyžadujú bábätká v ťažkom stave alebo predčasniatka. V laktačnej miestnosti využívajú maminky odsávačku, kde si šetrne, kvalitne a rýchlo odsajú mlieko, udržujú si laktáciu a materské mlieko má tak dieťatko neustále. Hneď, ako to jeho zdravotný stav umožňuje, učíme sa prikladať," priblížila primárka neonatológie. Novorodenecké oddelenie v spolupráci s oddelením gynekológie a pôrodníctva dlhodobo pracuje na rozvoji a zvyšovaní kvality zdravotnej starostlivosti o maminky a novorodencov.

Vlani sa v žilinskej pôrodnici narodil rekordný počet bábätiek, dosiahol až 1733 nových prírastkov do rodín, ktoré si vybrali pre svoj veľký deň Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline. Aj tento rok maminiek neustále pribúda, od 1. januára do 4. marca 2020 absolvovalo pôrod v žilinskej nemocnici už 345 rodičiek.