Od 28. februára platí zákaz návštev

Na základe zvýšenej chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, chrípkové a chrípke podobné ochorenia platí od 28. februára 2020 do odvolania zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina.

 

Pri zvýšenej chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, chrípkové a chrípke podobné ochorenia býva počas zimných mesiacov zákaz návštev v zdravotníckych zariadeniach bežným obmedzením, ktorého cieľom je preventívne ochrániť hospitalizovaných pacientov a zamestnancov. „Návštevníci majú často obavy, že v nemocnici môžu takzvane „chytiť" nejakú nákazu. Neuvedomujú si však, že práve oni môžu byť nositeľmi rôznych ochorení, ktoré dokážu zhoršiť zdravotný stav hospitalizovaných pacientov či nakaziť zdravotníkov. Ľudia s oslabenou imunitou sa aj s bežnou chrípkou pasujú omnoho ťažšie ako ich zdraví rodinní príslušníci," upozornil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik. Podľa jeho slov je najmä v chrípkovom období dôležité zvážiť preventívne opatrenia, aby nedošlo k šíreniu ochorení medzi ďalšími ľuďmi. „Žiadame preto všetkých, aby si uvedomili svoju zodpovednosť aj za zdravie ostatných a v prípade, že majú príznaky chrípky, akútne respiračné problémy, nenavštevovali svojich príbuzných v nemocnici a zároveň nenavštevovali ambulancie lekárov – špecialistov, ktoré nesúvisia s ich ochorením," dodal I. Bízik. Ide predovšetkým o plánované ambulantné výkony, rehabilitácie či iné vyšetrenia, počas ktorých pacienti ohrozujú ľudí v čakárni a nemocničný personál.

 

Zároveň prosíme obyvateľov o nešírenie paniky v súvislosti s podozrením na koronavírus. Je dôležité si uvedomiť, že aktuálne sa nachádzame v chrípkovom období, kedy býva bežne zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípky, ktorej prejavmi je tiež horúčka, dýchavičnosť či kašeľ.

 

Ak ste sa vrátili z rizikových oblastí (Číny, Talianska - časť Lombardia, Benátsko) a vykazujete príznaky respiračného ochorenia (kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka), NEVSTUPUJTE do budovy nemocnice ani do čakární. Poradiť sa môžete vopred na infolinke zriadenej Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky 0917 222 682, emailovej adrese  alebo kontaktovať Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812.

 

Ďakujeme za pochopenie, ohľaduplnosť a rešpektovanie prijatých opatrení.