Výnimočné polohovacie pomôcky pre onkologických pacientov

Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina získalo nové polohovacie pomôcky pre pacientov. Nadácia Anjelské krídla venovala žilinskej onkológii 30 ručne šitých oválnych vankúšikov.

Polohovacie pomôcky napomôžu predovšetkým k spríjemneniu a lepšiemu zvládnutiu hospitalizácie. Nadácia Anjelské krídla zorganizovala tiež verejnú výzvu, do ktorej sa zapojili ľudia zo Žiliny i širšieho okolia a ako podporu pacientom bojujúcim s onkologickým ochorením darovali desiatky krásnych šatiek. Vedúca sestra oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina Jana Ďurajková uviedla, že nejde len o malé detaily, ale cenné pozitívne impulzy. „Pri každom ochorení netrpí len telo, ale i duša, a pri onkologických pacientoch ide o nesmierne bolestivý zásah do celého života. Aj preto sme filozofiu nášho oddelenia postavili na pomoci, podpore a najmä citlivom prístupe. Snažíme sa pacientom poskytovať okrem odbornej liečby a kvalitnej starostlivosti najmä ľudskosť a spolupatričnosť. Ďakujeme preto všetkým, ktorí sa rozhodli našich pacientov takýmto spôsobom podporiť a ukázať im, že pri nich stojíme a nie sú v ich náročnom boji sami," zdôraznila J. Ďurajková.

1884 fnsp zanadacia anjelske kridla darovala onkologii vynimocne vankusiky jpg 1885 fnsp zavankusiky pomahaju pri polohovani pacientov jpg

„Sme veľmi šťastní, že môžeme robiť radosť, šíriť lásku a ďakujeme každému, kto sa zapája a pomáha pri projektoch a aktivitách nadácie. Chceme, aby ľudia otvárali srdcia a vnímali dar života a vzájomnej spolupatričnosti. Aby si pomáhali, uvedomovali si, čo je v živote skutočne dôležité," pripomenula správkyňa Nadácie Anjelské krídla Alexandra Majeríková. Ľudia majú podľa nej z vankúšikov radosť, a to je podstatné.

Dar polohovacích vankúšov na onkologické oddelenie je rozšírením unikátneho projektu „Anjelský vankúšik", rovnako z dielne Nadácie Anjelské krídla. Prítulných spoločníkov dostávajú najmenší pacienti pri príjme na hospitalizáciu na oddelenie pediatrie. Pomáhajú im s odbúraním stresu, lepšou aklimatizáciou v nemocničnom prostredí a malých „mojkáčikov" si odnášajú so sebou domov ako príjemnú spomienku. Od roku 2019, kedy začal projekt v žilinskej nemocnici ako prvom zdravotníckom zariadení na Slovensku fungovať, venovala nadácia malým pacientom už takmer 900 anjelských vankúšikov.