Začala veľká výmena 200 okien

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline vymení 196 starých okien v hlavnej budove polikliniky a detskej poliklinike. Investíciu vo výške 95-tisíc eur nemocnica efektívne vysúťažila v rámci verejného obstarávania.

 

Podľa generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Stalmaška osadia 47 nových okien v detskej poliklinike a až 149 okien v hlavnej budove polikliniky. „Je pre nás veľmi dôležité postupne odstrániť všetky staré okná, ktoré v nemocnici máme. Pacientom znižujú komfort počas hospitalizácie alebo vyšetrenia, v práci našim zamestnancom a nemocnici spôsobujú energetické straty, ktoré sa odrážajú na vyšších nákladoch za kúrenie," priblížil I. Stalmašek s tým, že výmena okien tak prináša úsporu financií, ktoré bude možné použiť na ďalšie projekty. Podľa jeho slov začali prvé práce v čakárňach detských lekárov už počas uplynulého víkendu. „Teploty nie sú mínusové, takže výmena okien by sa síce dala realizovať aj v rámci bežného pracovného dňa, no detskú polikliniku navštevujú pacienti so zdravotnými ťažkosťami od úplne najmladšieho veku, častokrát iba niekoľkotýždňové bábätká, v žiadnom prípade sme preto nemohli riskovať. Firma pracovala celú sobotu a nedeľu tak, aby sme deti s rodičmi obmedzili čo najmenej," zdôraznil generálny riaditeľ.

 

1881 fnsp zav detskej poliklinike su uz nove okna vo vsetkych cakarnach jpg

 

Výmena okien postupne prebieha v jednotlivých ambulanciách detskej polikliniky na prízemí i prvom poschodí. „Na nové plastové okná pribudnú žalúzie, vnútorné a vonkajšie parapety, nutné budú ešte maliarske práce, malé vysprávky," informoval vedúci oddelenia hospodárskych činností FNsP ZA Pavol Záň. Následne podľa jeho slov prebehne výmena v hlavnej budove polikliniky. Staré okná tu zmiznú zo všetkých ambulancií, priestorov sociálnych zariadení, kancelárií. Projekt momentálne nezahŕňa špecifické okná na chodbách, ktoré sú súčasťou finančne náročnej etapy individuálnej výmeny. „V poliklinike ešte dokončíme osadenie nových vertikálnych žalúzií, najmä v lete prispejú k zmierneniu prehrievania čakární," dodal P. Záň.

 

1880 fnsp zastare okna vymeni nemocnica aj v hlavnej budove polikliniky jpg

 

Vzhľadom na aktuálne stavebné práce sa žilinská nemocnica ospravedlňuje všetkým pacientom, zamestnancom a návštevníkom za zvýšenú hlučnosť. „Malé či väčšie rekonštrukcie u nás prebiehajú neustále v rôznych pavilónoch, všetkým preto ďakujeme za trpezlivosť a tolerantnosť. Vždy sa snažíme, aby boli obmedzenia čo najmenšie, no nezaobíde sa bez nich žiadna modernizácia. Za ten výsledok to však určite stojí, veríme preto, že to spoločne zvládneme," uzavrel generálny riaditeľ Igor Stalmašek.