Milión eur z Nadácie Kia Motors Slovakia zavŕšil dar pre žilinskú traumatológiu a onkológiu

Počas päťročnej spolupráce poskytla spoločnosť Kia Motors Slovakia prostredníctvom Nadácie Kia Motors Slovakia žilinskej nemocnici investície už vo výške viac ako jeden milión eur. Najnovším úspešným projektom za spolu 140-tisíc eur sa stal nákup moderného diagnostického prístroja na operačné sály úrazovej chirurgie a výmena okien na oddelení klinickej a radiačnej onkológie.

 

Ako zdôraznil člen rady a viceprezident skupiny Administratíva v Kia Motors Slovakia Jeong-Ick Lee, partnerstvo s nemocnicou v Žiline sa stalo prirodzenou súčasťou nadácie. „Každá spoločnosť musí byť dobrým partnerom najmä v regióne a my v Kia Motors Foundation sa snažíme byť práve takýmto partnerom, preto sme sa rozhodli aj pre podporu nemocnice," uviedol viceprezident Jeong-Ick Lee.

 

1868 fnsp zageneralny riaditel igor stalmasek s viceprezidentom jeong ick lee jpg

 

Pomoc Nadácie Kia Motors Slovakia priniesla v roku 2019 do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dve investície. Oddelenie úrazovej chirurgie obnovilo svoje prístrojové vybavenie a pôvodný 19-ročný prístroj nahradilo špičkové pojazdné RTG C – rameno v hodnote 110-tisíc eur. Podľa slov primára traumatológie FNsP Žilina Juraja Kaciana, pod novým C – ramenom vykonávajú takmer 80 % operačných výkonov. „Prakticky ide o stabilizáciu všetkých typov zlomenín, jednak dlhých kostí, ale tiež chrbtice. Celosvetovým trendom je ošetrovať zlomeniny takzvaným zatvoreným spôsobom, čiže ranu neotvárame v mieste zlomeniny, ale pristupujeme k nej z inej časti. A práve röntgen nám tu ukazuje, v akom postavení sa zlomenina počas ošetrenia nachádza," priblížil primár J. Kacian s tým, že vďaka kvalitnejšej technológii tak získa operatér lepší prehľad o zlomenine a jej okolí a zároveň dochádza k zníženiu radiačnej záťaže pre pacienta i členov operačného tímu.

 

1869 fnsp zanove rtg c rameno na oddeleni urazovej chirurgie jpg

 

Nadácia Kia Motors Slovakia zainvestovala v žilinskej nemocnici aj do rekonštrukcie v ambulantnej časti oddelenia onkológie. Výmena okien átria na 1. poschodí a drobné stavebné práce v celkovej výške 30-tisíc eur zvyšujú komfort a zefektívňujú energetické hospodárenie nemocnice. „Nesmierne si vážime pomoc zo strany Kia Motors Slovakia. Spolupráca začala ešte v roku 2015 a finančné prostriedky vo výške jeden milión eur, ktoré boli odvtedy vložené do modernizácie, nám výrazným spôsobom pomohli. Sme vďační, že práve táto veľká spoločnosť a my, ako veľká nemocnica, sme začali spoločne riešiť problematiku modernizácie a rekonštrukcie tak významného zdravotníckeho zariadenia," uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. Podľa neho však investície už neprichádzajú len zo strany sponzorov. „Financie prúdia aj zo štátneho rozpočtu, pomer sa teda preklápa a približne 90 % zdrojov na zlepšenie infraštruktúry nám dnes poskytuje štát a 10 % sponzori," doplnil I. Stalmašek. Spoločnosť Kia Motors Slovakia a jej nadácia naďalej ostávajú historicky najväčším sponzorom a partnerom žilinskej nemocnice.

 

1870 fnsp zavymena okien na onkologii jpg