Deformita chrbtice operovaná novou metódou

Pri liečbe deformity chrbtice použili po prvý raz na Slovensku vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline nový systém, ktorý spĺňa najnovšie požiadavky na korekciu deformity priamou derotáciou stavcov. „Je to v súčasnosti jediný systém, ktorý sa zamyká bez použitia matice. Nedochádza preto ku torznému pôsobeniu síl na skrutku a spojovaciu tyč a ku „traumatizácii" štruktúry skrutky a tyče. Rovnako tak nie je riziko vylomenia skrutky pri zamykaní," vysvetľuje primár žilinského oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúci lekár spondylochirurgického oddelenia Juraj Popluhár.

Dizajn skrutky a mechanizmus zamykania oproti tradičným systémom výrazne znižuje profil konštrukcie až o 4,5 milimetra. „Toto je veľmi významné hlavne u subtilných  detských pacientov. Ďalšou výhodou je, že mimo korekcie chrbtice rotáciou tyčí korigujeme každý priestor medzi stavcami individuálne kontrolovateľnou korekciou skoliózy vo všetkých rovinách po jednotlivých segmentoch,"  vymenoval výhody Popluhár.
Operáciu, ktorá trvala šesť hodín, podstúpil 20-ročný Roman zo Spišskej Novej Vsi. „V lete bola tu na detskej ortopédii operovaná aj jeho 16-ročná sestra. Komfort, ktorý po operácii získala, si nevie vynachváliť a nadchla pre operáciu aj brata," povedala Romanova mama Marcela.

610 vj4 jpg

Deformity chrbtice detí aj dospelých pacientov operujú v žilinskej nemocnici už 12 rokov. Pri deformitách chrbtice sa mení priestor hrudníka, ktorý ovplyvňuje vitálnu kapacitu pľúc, polohu srdca a v neposlednom rade sa výrazne rýchlejšie opotrebovávajú medzistavcové platničky. To sú hlavné dôvody indikácií ku ich operačnej liečbe.