V nemocnici liečia smiechom viac ako desať rokov

Viac ako desať rokov spolupracuje žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou s Občianskym združením ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Ich zdravotné kluaniády videlo viac ako 30 tisíc hospitalizovaných detí na lôžkových oddeleniach nemocnice.

Lekári berú zdravotných klaunov ako svojich kolegov. „Návšteva klaunov deťom pomáha a pozitívne vplýva na ich pobyt v nemocnici, pretože pri návšteve zabúdajú na bolesť. Dokáže ich to odpútať od výkonov, ktoré ich čakajú. Rodičia na ich návštevy reagujú pozitívne, často sú prekvapení, že niečo také v nemocnici funguje," uviedla vedúca pediatrického oddelenia nemocnice Katarína Krajčiová.

606 dsc0376 jpg607 dsc0516 jpg

Psychika človeka je v liečbe veľmi dôležitá, u detských pacientov obzvlášť. Keď je dieťa pozitívne naladené, lepšie zvláda bolesti a starosti. „V máji sme preto v nemocnici spustili ďalší program – ambulantné klauniády. Zdravotní klauni chodia do čakární pediatrických lekárov, kde spestrujú čas tým, ktorí čakajú. Keď stretnete klaunov, ktorí prinesú pozitívnu energiu, na chvíľu zabudnete, že máte zdravotný problém," doplnila koordinátorka združenia pre žilinský región Michaela Pastorková. Na pediatrické oddelenie prichádzajú klauni liečiť každý pondelok a štvrtok popoludní.