Žilinskú nemocnicu zachráni len kompromis

Správy z centrály Lekárskeho odborového združenia naznačujú, že jeho predstavitelia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline venujú omnoho viac času politikárčeniu než snahe o záchranu žilinskej nemocnice.

Ako už vedenie nemocnice viackrát uviedlo, toto zdravotnícke zariadenie je v katastrofálnom hospodárskom stave. Takmer 90 % z jeho príjmov totiž ide na mzdové výdavky zdravotníckych pracovníkov. „Nemocnica sa stala nedôveryhodným partnerom pre mnohých dodávateľov. Ak by tento vývoj pokračoval aj naďalej, v decembri by sa vyplatili posledné mzdy a začiatkom roka by sme museli pristúpiť k úplnému uzatvoreniu niektorých oddelení," povedal na margo situácie riaditeľ žilinskej nemocnice Štefan Volák.

Riaditeľ nemocnice od začiatku svojho pôsobenia v Žiline absolvoval niekoľko návštev jednotlivých oddelení a stretnutí s lekármi. Práve tieto chvíle využil na vysvetlenie situácie v nemocnici a lekárom navrhol niekoľko alternatív. „Je pravdou, že lekári majú v našej nemocnici nadštandardné zmluvy. Žiadal som, aby sa na určitý čas uskromnili a klesli so svojimi platmi na úroveň priemeru fakultných a univerzitných nemocníc na Slovensku, čo pre neatestovaného lekára predstavuje mzdu vyše 1 500 eur a atestovaného lekára viac ako 2 400 eur," dodal Štefan Volák.

Súčasťou návrhu vedenia nemocnice bolo aj tzv. nerovnomerné rozdelenie pracovného času, ktoré si odboroví predáci mýlia s trojzmennou prevádzkou. Vedenie nemocnice totiž žiadalo dotknuté oddelenia, v tomto prípade konkrétne ortopédiu, aby fungovala napríklad na rannú a popoludňajšiu zmenu bez nočných služieb. Práve takýto postup by zabezpečil viac operačných výkonov a skrátenie čakacích dôb pre pacientov, s čím však lekári nesúhlasili. „Je veľmi dôležité uvedomiť si, že takéto riešenie by si nevyžiadalo ani jedného prepusteného zdravotníckeho pracovníka. Nielenže lekári v našej nemocnici takýto návrh zmietli zo stola, ale oni sami nepriniesli žiadne riešenie na záchranu a stabilizáciu  nemocnice tak, aby pacienti žilinskej nemocnice mali aj do budúcna k dispozícii fakultnú nemocnicu, ktorá im poskytuje kvalitnú diagnostiku aj liečbu na mnohých oddeleniach. Ich jediným argumentom bolo, že sa o nedôstojných zmluvách baviť nechcú. Ja sám však odmenu vo výške 2 400 eur za nedôstojnú ponuku nepovažujem, a pochybujem, že v žilinskom kraji by takáto mzda bola vôbec pre niekoho nedôstojnou," uviedol riaditeľ FNsP Žilina.

Vedenie nemocnice je však ešte stále pripravené na otvorený a predovšetkým korektný dialóg s lekármi. „Lekári majú na riaditeľstve stále otvorené dvere. Je len na nich, aby aj oni ponúkli nejaké riešenie, spolupodieľali sa na kompromise, ktorý pomôže stabilizovať nemocnicu a budeme sa tak môcť vyhnúť zatváraniu niektorých oddelení, aby pacienti žilinskej nemocnice mali kvalitnú, dostupnú zdravotnú starostlivosť," dodal Štefan Volák.

Na stiahnutie

TS Žilinskú nemocnicu zachráni len kompromis.pdf