V očnom pavilóne prebieha kompletná výmena okien

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline začala celkovú výmenu okien očného pavilónu. V budove, kde sídli lôžková i ambulantná časť troch oddelení, nahradia až 151 pôvodne drevených okien. Investíciu vo výške 91-tisíc eur realizuje žilinská nemocnica prostredníctvom zdrojov zriaďovateľa – Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ako informoval riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík, modernizáciu pripravovali od vlaňajška, kedy otvorili transparentné verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa. Aj vďaka tomu nemocnica ušetrí nemalé finančné prostriedky. „Napriek tomu, že počasie nie je úplne ideálne, práce sme museli začať čo najskôr, keďže sme zazmluvnili firmu a nové okná ešte za minuloročné ceny. Vzhľadom na aktuálny nárast cien materiálov by sme rekonštrukciu už v takejto sume nezrealizovali," zdôraznil E. Dorčík s tým, že šetrenie pocítia tiež v nižšej spotrebe energií. „Staré okná prinášajú energetické straty, teplo uniká von a kúrenie beží naplno. Vďaka výmene zároveň výrazne zlepšíme komfort pre pacientov i personál, preto je pre nás táto investícia mimoriadne dôležitá. Je pokračovaním zmien, ktoré v nemocnici posledné roky prebiehajú a znižujú náš veľký modernizačný dlh z minulosti," priblížil riaditeľ FNsP Žilina.

2356 fnsp zav ocnom pavilone vymenia 151 okien jpg

Súčasťou takmer 100-tisícovej zákazky je dodanie a montáž 151 plastových okien v rôznych i atypických veľkostiach spolu so žalúziami, sieťkami, vnútornými, vonkajšími parapetmi a murárskymi činnosťami. Podľa vedúceho hospodárskych a stavebných činností žilinskej nemocnice Pavla Záňa práce začali tento týždeň na oddelení klinickej a radiačnej onkológie. „Využívame voľnú lôžkovú jednotku na prvom poschodí. Okná vymeníme najprv v týchto izbách a miestnostiach, kde následne presťahujeme pacientov z ďalšej lôžkovej časti, ktorá sa tým pádom uvoľní a stavebný ruch sa presunie tam. Vďaka tomu budú pacienti vždy mimo priestorov, v ktorých sa bude pracovať," vysvetlil P. Záň. Nové okná postupne pribudnú v očnom pavilóne vo všetkých lôžkových častiach oddelenia klinickej a radiačnej onkológie, oftalmológie, tiež otorinolaryngológie a rovnako v ambulanciách na prízemí. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina sa ospravedlňuje pacientom, zamestnancom i návštevníkom za zvýšenú hlučnosť a obmedzenia spojené s aktuálne prebiehajúcimi stavebnými prácami.

2357 fnsp zastare okna prinasali energeticke straty a vyssie naklady na vykurovanie jpg

V modernizácii očného pavilónu však žilinská nemocnica neskončila. Ešte tento rok tu podľa slov riaditeľa FNsP Žilina plánujú nahradiť dva výťahy. „Sú jedny z najstarších, ktoré v nemocnici ostali po modernizácii spred troch rokov, takže sme radi, že sa nám podarilo získať finančné zdroje aj na túto rekonštrukciu. Zároveň nás tu ešte čaká výmena strešných okien a nové okná súťažíme taktiež pre celý pavilón Liečebne dlhodobo chorých," doplnil E. Dorčík.