V žilinskej nemocnici pristupujú k reprofilizácii, zastavujú plánované operácie

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline podáva pomocnú ruku nemocniciam v Ružomberku a Martine a na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky reprofilizuje 10 % z jej lôžkovej kapacity – 77 lôžok pre starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Vzhľadom na to, že žilinská nemocnica nemá infekčné ani pľúcne oddelenia, ktoré boli z nepochopiteľných dôvodov zrušené ešte v roku 2011, spúšťa 1. etapu krízovej reprofilizácie, v rámci ktorej otvorí samostatný pandemický pavilón. Nevyhnutné zmeny spojené s kapacitnými a personálnymi nárokmi zapríčinia dočasné zastavenie plánovaných operácií, pri ktorých je nevyhnutná prítomnosť anestéziologického tímu, s platnosťou od 15. októbra 2020.

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka sa nemocnica usilovala poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom v plnej miere čo najdlhšie, avšak táto snaha narazila na obmedzené kapacity nemocníc v Martine a Ružomberku, ako aj na značný nárast hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID. „Vývoj situácie v Žilinskom kraji je vážny, v rámci celého Slovenska momentálne dokonca najkritickejší a neumožňuje nám naďalej ostať tzv. bielou nemocnicou. Bohužiaľ, sme nútení pristúpiť k obmedzeniam, pripraviť sa na pomoc v prvej línii a urobiť všetko pre to, aby sme ochránili pacientov a predovšetkým zdravotníkov v náročnej situácii, ktorá nás čaká," priblížil generálny riaditeľ FNsP Žilina s tým, že príprava pandemického pavilónu už začala. „Momentálne sťahujeme oddelenie urológie do pavilónu chirurgie. Podobne ako na jar, v urologickom pavilóne vznikne červená zóna, kde budeme pripravení prijímať pacientov s ochorením COVID-19 vrátane lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou, v rámci čoho sme zatiaľ prístrojovo aj personálne vybavení. Keďže však nemáme infekčné alebo pľúcne oddelenie ako iné nemocnice, v tejto oblasti nemáme špecializovaný personál. Starostlivosť budeme musieť zabezpečiť personálom z ostatných oddelení a preradiť ho do COVID pavilónu, čo nám obmedzí činnosť takmer v rámci celej nemocnice," doplnil I. Stalmašek so zdôraznením, že neodkladná zdravotná starostlivosť, pôrody a liečba onkologických pacientov bude zabezpečená v plnej miere. V štandardnom režime prebehnú i nevyhnutné prvotné kontroly po úrazoch, operáciách alebo akútnych výkonoch, poskytovaná bude tiež zdravotná starostlivosť, ktorej dlhší odklad by mohol viesť k zhoršeniu stavu pacienta. O zmene termínu operácií, pri ktorých je odklad možný, budú pacienti postupne informovaní telefonicky z príjmových ambulancií jednotlivých oddelení.

Medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik taktiež ubezpečil pacientov, že život v nemocnici sa nezastaví a neodkladnú zdravotnú starostlivosť tu pacienti nájdu 24 hodín denne. „Zdravotnícke zariadenia môžu byť potenciálne infekčným prostredím počas celého roka, preto je v záujme každého pacienta dôkladne zvážiť návštevu lekára, ktorá strpí odklad, no rovnako nepodceniť vážne problémy. Ak máte pochybnosti, radšej zavolajte vášmu lekárovi a poraďte sa. Nie všetky vyšetrenia a zákroky sa dajú odložiť, v takomto prípade je dôležité nebáť sa o pomoc požiadať," informoval medicínsky riaditeľ FNsP Žilina. Každý návštevník vstupujúci do nemocnice je v interiéri aj exteriéri povinný chrániť seba a okolie použitím osobných ochranných prostriedkov, predovšetkým účinnou a správne nasadenou ochranou nosa i úst.

Aktuálne informácie o činnosti jednotlivých oddelení a ambulancií nájdu pacienti postupne na webstránke www.fnspza.sk.