Sprísnenie opatrení pre okresy Žilina a Bytča

V súvislosti s výrazne zhoršenou epidemiologickou situáciou v okrese Žiline v súvislosti s ochorením COVID-19 predstavili na dnešnom brífingu zástupcovia okresu, mesta a nemocnice sprísnené nariadenia. „Vývoj v našom okrese je veľmi zlý, Žilina ako krajské mesto patrí momentálne medzi najhoršie, počet prípadov rastie a predikcie na najbližšie týždne predstavujú vážnu hrozbu. Je preto nevyhnutná okamžitá reakcia a prijatie prísnejších opatrení, ktoré vyplynuli z mimoriadneho zasadnutia bezpečnostnej rady okresu," uviedol prednosta Okresného úradu v Žiline Kamil Ruman. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Žilina podľa jeho slov dnes vydal vyhlášku s jednotlivými zmenami pre okresy Žilina a Bytča nad rámec aktuálne platných ustanovení s platnosťou dňom vyhlásenia vo Vestníku vlády SR, a to:

  • zníženie počtu zákazníkov v prevádzkach z 15 m2 na 25 m2 na osobu,
  • zákaz tzv. okienkového predaja alkoholických a nealkoholických nápojov určených na priamu konzumáciu vrátane ich predaja na odber so sebou.
  • zákaz organizovania hromadných podujatí divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, športových podujatí v interiéri aj exteriéri,
  • zákaz realizovania akýchkoľvek stretnutí spoločenskej povahy spojených najmä s konzumáciou pokrmov a/alebo nápojov,
  • zákaz výkonu bohoslužieb, služieb božích a spovedí.

 

Výnimky z uvedeného sú dostupné v celom znení Vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia pre okresy Žilina a Bytča zverejnenej vo Vestníku vlády SR, Čiastka 49/2021 vydaná 17. marca 2021.

 

Žilinský okresný prednosta tiež pripomenul, že opatrenia sú prijímané s cieľom eliminovať a čo najskôr zastabilizovať situáciu. „Musíme zabrániť, aby prišli ešte oveľa ťažšie a náročnejšie dni pre našich občanov, zdravotníkov a pre nás všetkých, ktoré by sme následne nedokázali zvládnuť," dodal K. Ruman.

 

Ako doplnil žilinský primátor Peter Fiabáne, v krajskom meste už doteraz zatvorili päť materských škôl, dve základné školy a päť jedální. „Situácia nie je dobrá. V tomto a budúcom týždni zostanú školy v obmedzenom režime. Budú fungovať len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry. Všetky čísla hovoria o tom, že sme trošku zvoľnili. A to, čo sa dnes deje v regionálnych nemocniciach a v žilinskej nemocnici, zodpovedá možno práve podceňovaniu situácie. Žiadam preto občanov Žiliny, aby vnímali situáciu ako vážnu a kritickú," upozornil P. Fiabáne.

 

V žilinskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 103 pacientov s ochorením COVID-19, z nich 19 s pripojením na ventiláciu, čo predstavuje naplnenú kapacitu intenzívnych a anestéziologických COVID lôžok. Medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik spresnil, že k dnešnému ránu predstavovala voľná kyslíková kapacita pre COVID pacientov len dve lôžka. „Vedeli by sme vytvoriť viac lôžok, ale nemáme personál, aby sme im poskytli potrebnú zdravotnú starostlivosť. Naše sily sú skutočne na hranici možného," informoval I. Bízik, podľa ktorého však nejde iba o pacientov s novým koronavírusom. „Sme koncová nemocnica so spádovou oblasťou štvrť milióna obyvateľov, takže musíme poskytovať i tzv. „bielu" medicínu. Neustále k nám privážajú pacientov z nehôd, s vážnymi zraneniami, s akútnymi zdravotnými problémami rôzneho charakteru, o ktorých sme povinní sa rovnako plnohodnotne postarať," priblížil medicínsky riaditeľ.

 

FNsP Žilina aj z tohto dôvodu víta novoprijaté nariadenia. „Sme na maximálnych číslach, ktoré sme ešte nemali. Máme viac ako 100 pacientov, máme využité všetky umelé pľúcne ventilácie," zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek s tým, že okrem apelu na ľudí sa nemocnica obracia taktiež na iné nemocnice. „Je tu naša žiadosť, prosba pre zdravotnícke zariadenia, v ktorých sa situácia momentálne zlepšuje, aby nám pomohli najmä čo sa týka slovenského špecializovaného zdravotníckeho personálu, ktorý by dokázal poskytovať zdravotnú starostlivosť o pacientov na umelých pľúcnych ventiláciách," uzavrel I. Stalmašek.