V žilinskej nemocnici začal Týždeň zdravého srdca

Pri príležitosti Svetového dňa srdca, ktorý 29. septembra každoročne vyhlasuje Svetová federácia srdca spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou, pripravila Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline mimoriadny Týždeň zdravého srdca. V priestoroch 1. poschodia hlavnej budovy polikliniky zdravotníci bezplatne odmerajú záujemcom tlak aj hodnotu cukru v krvi.

Podľa primárky oddelenia vnútorného lekárstva „A“ vo FNsP Žilina Moniky Kulinovej sú ochorenia srdca a ciev najčastejšou príčinou úmrtia pacientov na Slovensku. Každých 21 minút zomrie na kardiovaskulárne ochorenie jeden Slovák. „Nezdravý životný štýl, viac stresu, ale zároveň menej pohybu a nesprávne stravovanie, ktoré priniesol „home office“ a izolácia počas pandémie, sú závažné rizikové faktory, negatívne ovplyvňujúce zdravie ľudí a rovnako aj výskyt kardiovaskulárnych ochorení,“ uviedla M. Kulinová s tým, že na nemocničných lôžkach sa navyše starajú o čoraz viac mladších pacientov. „Srdcový infarkt či zlyhanie srdca sa už dávno netýkajú len starších ročníkov. Samozrejme, faktory ako dedičnosť alebo vrodené ochorenia nezmeníme, no každý z nás môže ovplyvniť ďalšie výrazné riziká, ktorými sú práve nedostatok pohybu, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, stres, nevyvážená strava,“ zdôraznila primárka oddelenia vnútorného lekárstva „A“ žilinskej nemocnice.

Vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu či obezita predstavujú výstražné signály organizmu. Pri príležitosti Týždňa zdravého srdca upozorňuje Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline na prevenciu a starostlivosť o jeden z najdôležitejších ľudských orgánov. „Počas celého týždňa sme pre pacientov pripravili stánok pri lekárni na 1. poschodí v hlavnej budove polikliniky, kam si môžu prísť zadarmo skontrolovať hladinu glukózy či zmerať tlak. Zároveň všetkých vyzývame, aby si skontrolovali dátum poslednej preventívnej prehliadky a prípadne sa rovno objednali k svojmu všeobecnému lekárovi,“ doplnil riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík. Stánok Týždňa zdravého srdca nájdu záujemcovia každý pracovný deň do piatka 30. 9. 2022 vždy v čase od 8.00 do 13.00 h. Súčasťou je špeciálna zľava vo výške 20 % na produkty FNsP Žilina, ktoré si môžu návštevníci zakúpiť vo všetkých troch nemocničných lekárňach (prízemie hlavnej budovy polikliniky, 1. poschodie hlavnej budovy polikliniky, prízemie detskej polikliniky).

Svetový deň srdca vyhlasuje od roku 2000 Svetová federácia srdca spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou s cieľom upozorniť na závažnosť a rozšírenie ochorení srdca a ciev. Od roku 2012 pripadá Svetový deň srdca každoročne na 29. septembra, dovtedy sa oslavoval poslednú septembrovú nedeľu.

FNsP ZA V žilinskej nemocnici zdravotníci záujemcom bezplatne zmerajú tlak a cukor