Žilinská nemocnica otvorila diabetologickú ambulanciu

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline otvorila diabetologickú ambulanciu pre dospelých pacientov s ochorením diabetes mellitus.

Prinesie zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ľudí trpiacich cukrovkou, skvalitnenie ich liečby a života. Ako uviedla primárka oddelenia vnútorného lekárstva „A" žilinskej nemocnice Monika Kulinová, dôležité je včas odhaliť rizikových pacientov, nastaviť im správnu liečbu a predchádzať výskytu dlhodobých komplikácií. „Zároveň potrebujeme vytvoriť priestor pre chronických pacientov, ktorí už majú závažnejšie zdravotné ťažkosti, ako je napríklad takzvaná diabetická noha alebo iné polyneuropatie a poškodenia orgánov. Cieľom je poskytnúť im dôslednú primárnu starostlivosť, naučiť ich dodržiavať preventívne opatrenia. Dá sa tak predísť problémom, ktoré následne končia hospitalizáciou a, žiaľ, mnohokrát v takom štádiu, kedy už nedokážeme pomôcť," priblížila primárka interného oddelenia „A" FNsP Žilina s tým, že neriešené chronické komplikácie môžu viesť až k zlyhaniu obličiek, strate zraku či vzniku syndrómu diabetickej nohy, ktorý je po úrazoch najčastejšou príčinou amputácií dolných končatín. „Prioritne chceme predísť tomu, aby pacienti o končatinu prišli. V ambulancii sa ich budeme snažiť edukovať, ako sa o diabetologické nohy treba starať, poskytneme im včasnú diagnostiku, dôkladnejšiu ambulantnú starostlivosť, prevenciu a adekvátnu liečbu," doplnila M. Kulinová.

2433 fnsp zav zilinskej nemocnici otvorili diabetologicku ambulanciu jpg

Diabetologická ambulancia oddelenia vnútorného lekárstva žilinskej nemocnice sa nachádza v hlavnej budove polikliniky na druhom poschodí vpravo. Ordinuje v utorky, stredy a štvrtky od 10:30 do 14:00 h. Pacientov s diagnostikovaným ochorením diabetes mellitus prijíma na základe výmenného listu na odborné vyšetrenie. Objednať sa je možné osobne alebo telefonicky na čísle +421 41 5110 353 v čase ordinačných hodín ambulancie.