V žilinskej nemocnici otestovali takmer tritisíc ľudí, pozitívnych bolo 41

V rámci celoplošného testovania na COVID-19 zrealizovala Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline od piatka 30.10. do nedele 1.11.2020 spolu 2768 antigénových rýchlotestov COVID-19. Miera pozitivity dosiahla 1,48 %. Testovanie absolvovalo 220 pacientov, 1398 zamestnancov a 1150 ich rodinných príslušníkov.

 

Žilinská nemocnica sa aktívne zapojila do celoplošného testovania obyvateľstva Slovenska s cieľom zefektívniť priebeh akcie, čiastočne odbremeniť odberové miesta v jednotlivých mestách a obciach a znížiť riziko prípadného šírenia ochorenia medzi zamestnancami nemocnice, ich rodinami a ostatnými obyvateľmi. „Od piatka do nedele sme naplno testovali priamo na jednotlivých oddeleniach a zároveň v areáli nemocnice. Zdravotnícke oddelenia vyčlenili individuálne tímy pre svojich pacientov i personál, zároveň sme v piatok otvorili dve vonkajšie odberové miesta pre nezdravotníckych pracovníkov a počas víkendu poskytli ďalšie tri odberové stany pre rodinných príslušníkov všetkých zamestnancov, ktorí mali záujem otestovať sa u nás," priblížila vedúca odboru ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina Gabriela Tvrdá. Podľa jej slov bola organizácia náročná práve z dôvodu nedostatku času na prípravu, no vďaka pohotovej iniciatíve zamestnancov sa všetko podarilo zvládnuť bez väčších problémov a dlhého čakania. „Podarilo sa nám zachytiť 41 pozitívnych prípadov, z toho 27 zamestnancov, 6 pacientov a 8 rodinných príslušníkov," informovala G. Tvrdá.

 

2073 fnsp zilinatakmer 3000 ludi otestovala aj zilinska nemocnica jpg

 

Vedenie žilinskej nemocnice vyjadruje úprimné poďakovanie všetkým, ktorí sa do organizácie zapojili, a to nielen v nemocnici, ale i priamo v odberových miestach obcí a miest. „Všetci máme čo robiť, aby sme zvládli náročnú personálnu aj epidemiologickú situáciu na oddeleniach, personál vypadáva, pacientov pribúda, no napriek tomu sa naši zdravotníci i nezdravotníci dokázali zmobilizovať a nad rámec svojej práce zapojiť do celoplošného testovania. Veľká vďaka všetkým," dodala vedúca odboru ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina.

 

Pri nástupe na hospitalizáciu sú pacienti v žilinskej nemocnici naďalej testovaní antigénovými testami, certifikáty sú však vydávané len v dňoch konania celoplošného testovania.