Nemocnica pripraví budúce mamičky na pôrod v novom kurze

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline vytvorila nový koncept psychofyzickej prípravy budúcich mamičiek na pôrod. Profesionálna lektorka počas štyroch intenzívnych stretnutí prevedie účastníčky kurzu dôležitými časťami tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, dojčenia či starostlivosti o novorodenca. Dôkladne zostavený plán teoretických i praktických informácií, interaktívne ukážky, diskusie, rady a odporúčania mamičky lepšie pripravia na nadchádzajúce obdobie pred, počas a po pôrode. Správne typy cvičení špecificky prispôsobené pre tehotné ženy, ktoré sú súčasťou každej hodiny, súčasne uvoľnia chrbticu a posilnia svaly najviac potrebné počas pôrodu.

2032 moderna porodnica v zilinskej nemocnici jpg

Predpôrodnú prípravu zostavila a v žilinskej nemocnici povedie pôrodná asistentka oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina, laktačná konzultantka, asistentka výživy a dvojnásobná mamička Mária Košútová. Okrem odborného vzdelania a praxe absolvovala mnoho významných certifikačných školení, workshopov. „Celý kurz je prispôsobený reálnym potrebám budúcich mamičiek s cieľom eliminovať strach z pôrodu a dopredu ich pripraviť na všetko, čo ich čaká. Dozvedia sa, čo pôrod prináša, aké vyšetrenia absolvujú od príchodu na pôrodnú sálu, ako správne dýchať a tlačiť, v akých priestoroch privedú bábätko na svet, čo bude potom. Vďaka týmto vedomostiam sa mamičky cítia sebaisté, pripravené a majú silnejšiu vieru v ich vlastné schopnosti zvládnuť pôrod," priblížila lektorka predpôrodného kurzu FNsP Žilina Mária Košútová, podľa ktorej je takáto príprava veľmi dôležitá. „Maminky, ktoré podobný kurz absolvovali, pri pôrode lepšie spolupracujú. Odlišnosti vidieť aj pri tehuľkách, ktoré počas tehotenstva aktívne realizovali cviky priamo zamerané na prípravu pôrodných ciest, v tomto prípade si tak môžu reálne skrátiť trvanie prvej a druhej doby pôrodnej. Je naozaj rozdiel, keď sa mamička deväť mesiacov venuje sebe i bábätku, zameria sa na to, čo ju čaká a snaží sa na pôrod a obdobie po ňom čo najlepšie pripraviť," vysvetlila M. Košútová.

2030 buduce mamicky na porod pripravi skusena porodna asistentka asistentka vyzivy laktacna konzultantka a dvojnasobna mamicka bc maria kosutova jpg

Kurz psychofyzickej prípravy na pôrod pre budúce mamičky bude v žilinskej nemocnici prebiehať od septembra vždy v utorok v dvoch časových intervaloch. Prípravu je vhodné navštevovať najskôr od 28. týždňa tehotenstva. Skladá sa zo štyroch individuálnych stretnutí v úzkom kruhu účastníčok. Zameriava sa na psychické aj fyziologické zmeny počas tehotenstva, vyšetrenia, ktoré mamičky absolvujú. Venuje sa tiež zostaveniu pôrodného plánu, úlohe partnera pri pôrode, jednotlivým pôrodným dobám, farmakologickým i nefarmakologickým metódam ovplyvňovania bolesti a jeho súčasťou je taktiež prehliadka pôrodnej sály a oddelenia gynekológie a pôrodníctva v Žiline. Významnou súčasťou kurzu je šestonedelie, dojčenie, starostlivosť, manipulácia s novorodencom a správna životospráva. Každé stretnutie v sebe zahŕňa aktívne cvičenie, ktoré zvládne každá tehuľka. Cviky sú zamerané na chrbticu, priamy brušný lis či svaly panvy zohrávajúce dôležitú úlohu pri pôrode a následnom zotavení.

Budúce mamičky sa môžu prihlásiť na emailovej adrese . Všetky potrebné informácie o kurze sú dostupné na www.fnspza.sk v sekcii Informácie pre pacientov – Pre budúce mamičky alebo priamo v sekcii oddelenia gynekológie a pôrodníctva.