Staré monitory dychu nahradili bezpečnejší strážcovia

Novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina získalo prostredníctvom dlhoročného partnera, Nadácie Križovatka, dar v podobe 14 najnovších monitorov dychu a 208 balení plienok. Moderní strážcovia nahradia staršie prístroje, ktoré musela nemocnica vyradiť v rámci pravidelnej obnovy a zaistenia najvyššej bezpečnosti.

 

Monitor dychu BabySense je historicky prvým výrobkom na svete svojho druhu, spĺňa náročné klinické skúšky a zároveň je Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv registrovaný ako zdravotnícka pomôcka. „Momentálne máme opäť každú jednu postieľku našich bábätiek vybavenú takýmto kvalitným monitorom dychu, vďaka ktorému majú u nás mamičky istotu, že ich novorodeniatka bez problémov dýchajú. Vzhľadom na nevyhnutnú presnosť a bezpečnosť je potrebný pravidelný servis a obmena týchto prístrojov, preto sme radi, že sa vždy môžeme obrátiť na nadáciu, ktorá profesionálne stráži dych detí v našej nemocnici už 12 rokov," informoval generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

 

1978 fnsp zanadacia krizovatka opat podporila zilinske novorodeniatka jpg

 

Mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka spustila projekt Mamička dýcham ešte v roku 2008. Odvtedy do fakultnej nemocnice v Žiline darovala už desiatky monitorov dychu. Posledných 14 prístrojov venovala novorodeniatkam vďaka finančnej podpore Malokarpatskej komunitnej nadácie Revia, spoločnosti Lyreco a INTERSYSTEM EU. „Monitor zaznamenáva dýchanie dieťaťa a pokiaľ by došlo k jeho zlyhaniu alebo by sa vyskytli apnoe pauzy či iné nepravidelnosti dychu, okamžite na to upozorní zvukovým a svetelným signálom, aby mohol rodič včas poskytnúť bábätku prvú pomoc," priblížila primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková s tým, že aj takýmto spôsobom sa dá zabrániť nepriaznivým následkom Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat u ohrozených detí do jedného roku veku. „Syndróm spôsobuje zástavou dychu v spánku náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viacero rizikových faktorov, napríklad fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest," uviedla K. Jackuliaková.

 

1979 fnsp zastarsie monitory dychu nahradili kvalitnejsie nove pristroje jpg

 

Podľa riaditeľky Nadácie Križovatka Táni Tomasch je cieľom organizácie nielen vybaviť monitormi dychu všetky slovenské pôrodnice, no taktiež priniesť strážcov do domácností po prepustení z nemocnice. „Monitory dychu aj požičiavame, na novorodeneckom oddelení žilinskej nemocnice stačí nahlásiť záujem a na bezpečný spánok detí sa rodičia môžu spoľahnúť i po návrate domov. Opätovne ale pripomínam, že monitor na problém len upozorní, prvú pomoc už musí podať mamička alebo otecko," zdôraznila T. Tomasch s tým, že tento rok už takýmto spôsobom požičali v rámci FNsP Žilina monitory do viac ako dvesto rodín.