Dvesto nových okien

V hlavnej budove polikliniky a v budove detskej polikliniky dokončila Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline výmenu 196 starých okien. Nové plastové okná spolu so žalúziami osadili robotníci v ambulanciách, kanceláriách, sociálnych zariadeniach a detských čakárňach v priebehu necelých dvoch mesiacov aj v obmedzených podmienkach prijatých z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19.

1935 fnsp zamodernizacia prinesie zvysenie komfortu pre zamestnancov i pacientov jpg

Investíciu sme zazmluvnili a začali realizovať ešte pred vypuknutím pandémie, vzhľadom na rozbehnuté práce a nakúpený materiál bolo preto naším cieľom napriek prísnejším bezpečnostným opatreniam výmenu okien dokončiť. Som rád, že sa nám to podarilo a ďalšie dve stovky starých okien sú už minulosťou, vďaka čomu môžu zdravotníci i administratívni zamestnanci pracovať v lepších podmienkach," informoval generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek. Pôvodné okná boli podľa neho už vo veľmi zlom stave, nemali potrebné izolačné vlastnosti, čo sa odrážalo nielen v zníženom komforte, no taktiež na zvýšených energetických nákladoch. „V zime okná prefukovali, čo znamená, že nám z ambulancií a kancelárií zbytočne unikalo teplo von a naopak v lete tu zas bolo tepla až príliš. Výmena okien bola veľmi dôležitá i v čakárňach detskej polikliniky, kde sedia rodičia s úplne najmenšími, častokrát len niekoľkotýždňovými, bábätkami a deťmi, ktoré už prichádzajú so zdravotnými problémami. Prostredie, v ktorom na vyšetrenie čakajú, je pre nich rovnako dôležité," doplnil I. Stalmašek.

1937 fnsp zanove okna v hlavnej budove polikliniky jpg

Podľa vedúceho oddelenia hospodárskych činností žilinskej nemocnice Pavla Záňa výmenou prešlo 47 okien v detskej poliklinike a až 149 v hlavnej budove polikliniky. „Vymenené okná spĺňajú všetky požiadavky podľa príslušných noriem a vyhlášok. Okná sú šesťkomorové s izolačným trojsklom a na všetkých sú už namontované nové žalúzie. V detskej poliklinike boli zrealizované i menšie stavebné úpravy vrátane obnovy vnútorných parapetov," priblížil P. Záň s tým, že práce prebiehali podľa možností v pracovných dňoch a cez víkendy tak, aby nedošlo k obmedzeniu prevádzky ambulancií lekárov. Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek tiež uviedol, že na rekonštrukcii v upravenom režime sa podieľali okrem robotníkov z externej spoločnosti tiež priamo zamestnanci nemocnice. „Aj v nedeľu nastúpili vždy po skončení stavebných prác naše upratovačky a postarali sa o to, aby boli ambulancie alebo kancelárie čisté a pripravené na začiatok pracovného týždňa. V rámci sťaženej situácie, kedy sa nám v posledných týždňoch, napríklad i z dôvodu čerpania OČR, znížil počet dostupných pracovníkov, pomáhal každý, kto mohol, za čo sa chcem všetkým úprimne poďakovať," uzavrel I. Stalmašek.

1936 fnsp zanove okna v detskej poliklinike jpg