Nový prístroj zníži riziko nozokomiálnych nákaz na novorodeneckom oddelení

Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline získalo nový laminárny box na sterilnú prípravu roztokov a liečiv pre novorodencov. Moderný prístroj v hodnote 3.490 eur darovala nemocnici spoločnosť ELMAX Žilina.

Príprava roztokov a liečiv vyžaduje prísne sterilné prostredie, čím dochádza k výraznému zníženiu rizika poškodenia zdravia. Podľa slov generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Stalmaška k ďalšiemu zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti v tejto oblasti prispeje práve nový laminárny box. „Novorodeneckému oddeleniu sme dnes odovzdali prístroj, ktorý pomôže predovšetkým k znižovaniu nozokomiálnych nákaz. Trpí nimi každé zdravotnícke zariadenie nevynímajúc našu nemocnicu, takže sme veľmi radi, že sa nám spoločnosť ELMAX opätovne rozhodla pomôcť," uviedol I. Stalmašek s tým, že ide už o druhý takýto dar z rúk žilinskej firmy. „Pred tromi rokmi nám spoločnosť taktiež darovala nový laminárny box, a to na oddelenie onkológie," doplnil generálny riaditeľ FNsP Žilina.

1854 fnsp zilinaspolocnost elmax zilina darovala oddeleniu neonatologie novy laminarny box jpg

Ako priblížila primárka neonatológie Katarína Jackuliaková, laminárny box využívajú na oddelení pravidelne. „Prístroj zapíname niekoľkokrát denne, pretože lieky a infúzie pripravujeme vždy individuálne podľa potreby jednotlivých novorodencov, tým pádom je box využívaný 24 hodín sedem dní v týždni. Novší, modernejší prístroj nahradil pôvodný spred 30 rokov, takže aktuálne je riziko prenosu infekcií z okolitého prostredia pri manipulácii s liečivami výrazne minimalizované," zdôraznila K. Jackuliaková.

Aj podľa riaditeľa Divízie filtračných a odsávacích zariadení ELMAX Žilina Branislava Štalmacha je sterilita absolútnou prioritou. „Laminárny box nasáva vzduch z okolitého prostredia a následne ho niekoľkonásobne dôkladne filtruje tak, aby sa dokonale prefiltroval. Prefiltrovaný vzduch je vháňaný do pracovného priestoru a akonáhle vznikne v tomto pracovnom priestore aseptické prostredie, je prístroj pripravený na sterilnú prácu s liekmi, s výživou, s čímkoľvek, čo si vyžaduje, aby nebolo kontaminované z vonkajšieho prostredia," vysvetlil riaditeľ Divízie filtračných a odsávacích zariadení ELMAX Žilina.

1852 fnsp zilinalaminarny box pomaha znizovat riziko vzniku nozokomialnych nakaz jpg 1853 fnsp zilinapristroj sluzi na sterilnu pripravu roztokov a lieciv pre novorodencov jpg

Spoločnosť ELMAX Žilina zabezpečuje vlastný vývoj, výrobu a distribúciu prístrojov v rámci Slovenska a Európy. Popri hlavnej činnosti kladie dôraz tiež na filantropickú politiku. „Už dlhšiu dobu sa snažíme pomáhať v rôznych menších záležitostiach, ale keď sme začali s výrobou týchto prístrojov, hneď sme si povedali, že keď už vyrábame prístroje, ktoré majú pomáhať ľuďom, mohli by sme k tomu čiastočne prispieť aj my. Žilinskej nemocnici pomáhame druhý raz z titulu, že je to naša domáca nemocnica, ale laminárny box sme už darovali i v Bratislave a v pomoci plánujeme pokračovať naďalej, samozrejme, podľa našich možností a schopností," uzavrel B. Štalmach.