V Poprade dali sestry prednosť vecným argumentom a stiahli výpovede

Sestry, ktoré nabrali odvahu a osobne sa išli presvedčiť o výške svojho platu podľa novej úpravy priamo k zamestnávateľovi, ďalej sťahujú svoje výpovede. V Nemocnici Poprad, a. s. tak urobili všetky sestry.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák od začiatku tohto „zvláštneho" štrajku vyzýva sestry, aby si v prípade akýchkoľvek pochybností overili výšku platu podľa nových pravidiel. Je to tá najjednoduchšia cesta, ako sa každý môže presvedčiť, že zástupkyne sestier zavádzajú a bezdôvodne tlačia sestry do takého vážneho kroku, akým je podanie výpovede a strata zamestnania.

Ďakujeme sestrám v Nemocnici Poprad, a. s., že uprednostnili vecné argumenty a vrátili sa k pacientom. Tento krok si poďakovanie bezpochyby zaslúži. Naopak, nekorektne pôsobia vyjadrenia prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSsPA) Ivety Lazorovej, ktorá ďakuje za podané výpovede a verí, že pribudnú ďalšie. Nazdávame sa, že takéto výzvy sa výrazne rozchádzajú s poslaním komory sestier.

„Na tejto situácii nie je nič, čo by tešilo, práve naopak, situácia je vážna a treba k nej pristupovať vecne a mať otvorené dvere pre všetkých, ktorí chcú počuť argumenty," zdôrazňuje minister Čislák.

O to viac sú tieto vyjadrenia I. Lazorovej nekorektné, ak zoberieme do úvahy skutočnosť, že tlačí sestry do výpovedí, pričom jej pozícia a príjem zostávajú nedotknuté. Nemohli sme si nevšimnúť aj výzvu pani Lazorovej adresovanú prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, aby nepodpísal zákon upravujúci mzdy zdravotníckych pracovníkov. Vôbec nerozumieme tejto jej snahe obrať sestry o vyššie zárobky. Naše garancie sú jasné a nemenné, žiadnej sestre v ústavnom zdravotníckom zariadení, ani inému zdravotníckemu pracovníkovi, plat neklesne. Práve naopak, pre väčšinu to znamená navýšenie mzdy. V prípade nemocníc, ktoré nespadajú pod ministerstvo zdravotníctva, je to navýšenie až o 200 €. A opäť možno zopakovať, že o tomto sa každá sestra najjednoduchšie presvedčí priamo u svojho zamestnávateľa.

Poďakovanie patrí aj ďalším sestrám, ktoré si vypočuli fakty a stiahli svoju výpoveď. Teší nás, že sa tak rozhodli slobodne, samé za seba. Nie ako v prípade organizovaného podávania výpovedí iba cez právnych zástupcov.

K dnešnému dňu stiahlo výpoveď už 169 sestier v štátnych nemocniciach. Zároveň pribúda počet sestier, ktoré sa informujú o možnostiach právnej pomoci v súvislosti s pokutou vo výške 3 300 eur, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. To vyplýva z tzv. „Dohody o solidarite", ktorú predkladá sestrám Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Túto dohodu považujeme za amorálnu. A zdá sa, že s plnením tejto, dovolíme si povedať až úžerníckej dohody, to zástupkyne sestier myslia vážne. Prezidentka SKSaPA síce od nej dáva ruky preč a odkazuje na odbory, ale jedným dychom zároveň dodáva, že „dohody by sa však mali plniť". Apelujeme na sestry, aby sa nenechali zastrašiť. Naša ponuka stále platí. Ministerstvo zdravotníctva SR ako aj jednotliví zamestnávatelia sú pripravení poskytnúť sestrám právnu pomoc.

výpoveď späť - vzatie prijatie nových
Poprad 0 124 5
Trnava 85 21 hlásia sa nové