Proces stabilizácie žilinskej nemocnice napreduje

Racionalizačné kroky a snaha súčasného vedenia o stabilizáciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline sa pretavili do priaznivých ekonomických ukazovateľov. Údaje z prvého štvrťroka 2013 poukazujú predovšetkým na spomalenie tempa rastu dlhu ako aj na výrazné zníženie straty nemocnice. Potvrdzujú tak efektivitu ozdravných opatrení prijatých v roku 2012 a nevyhnutnosť napredovania v nastavenom trende.

Kým totiž nemocnica v prvom kvartáli 2012 vykazovala stratu 977 tisíc €, rovnaké obdobie roka 2013 uzavrela so stratou 219 tisíc €. Jej zníženie teda predstavuje 758 tisíc € v rámci prvých troch mesiacov po sebe nasledujúcich rokov. Ak by sme do úvahy brali práve tieto obdobia, nemocnica vylepšila svoj hospodársky výsledok až o 78% a realizuje tak výrazný posun k vyváženému hospodáreniu.

Za rovnako dôležitú kategóriu výsledkov finančného riadenia možno považovať stav mesačného zadlžovania zdravotníckeho zariadenia. „Oproti decembru 2012, kedy sme evidovali záväzky vo výške 17 857 tis. €, sme na konci tretieho mesiaca v stave záväzkov klesli na úroveň 17 032 tis. €. V tomto zmysle dnes vykazujeme pokles mesačného zadlžovania o 269 tisíc € v priemere," vysvetlil riaditeľ nemocnice Štefan Volák.

Hlavným dôvodom je reštrukturalizácia finančného hospodárenia. „Začali sme napĺňať rozsah limitov od zdravotných poisťovní, ktorý sme v minulosti nedokázali čerpať celý. Išlo o viac ako milión eur, ktorý sme na konci roka 2012 nedočerpávali. Prioritou vedenia bolo prepracovať zmluvné vzťahy s poisťovňami a optimalizovať čerpanie vyčlenených finančných zdrojov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Vyššie požiadavky na efektivitu práce jednotlivých oddelení, prehodnotenie odmeňovania a zmluvných vzťahov lekárov sú neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu," dodal Štefan Volák.