ZBIERKA PRE ZDRAVOTNÍKOV NA UKRAJINE

V súvislosti s aktuálnymi udalosťami na Ukrajine je v týchto dňoch k dispozícii viacero zbierok a aktivít na humanitárnu pomoc a podporu. Z našej strany by sme radi upozornili na iniciatívu našich kolegov, ktorú sme sa rozhodli podporiť a budeme radi, ak sa zapojíte aj vy, prípadne ju podporíte zdieľaním k ďalším ľuďom.

Zamestnanci žilinskej nemocnice, lekár oddelenia chirurgie Mykhailo Kunychka a lekár oddelenia psychiatrie Mykhailo Ilnytskyi, spolu s ich priateľom, lekárom Antonom Farkhatom, organizujú ZBIERKU NA NEVYHNUTNÚ ZDRAVOTNÍCKU POMOC s cieľom podporiť ukrajinských zdravotníkov vo vojenskej nemocnici, s ktorými sú v kontakte a ktorým chýba potrebný materiál pre akútne poskytovanie zdravotnej starostlivosti zraneným.

Upozorňujeme, že nejde o zbierku oblečenia alebo potravín, zbierka je zameraná výhradne na pomoc vo forme zdravotníckeho materiálu, ktorý bude odoslaný priamo zdravotníkom na Ukrajinu.

Ak je to vo Vašich možnostiach, pomôcť môžete buď finančne, alebo materiálne.

TRANSPARENTNÝ ÚČET „POMOC UKRAJINE”

SK20 0900 0000 0051 8800 4873

Účet zriadili a spravujú naši lekári Mykhailo Kunychka (z oddelenia chirurgie) a Mykhailo Ilnytskyi (z oddelenia psychiatrie). Z vyzbieraných finančných prostriedkov zakúpia priamo zdravotnícky materiál a pomôcky. Pán doktor Kunychka a Ilnytskyi zorganizujú odvoz tohto materiálu do vojenskej nemocnice na Ukrajine.

Na Ukrajinu nie sú posielané financie, ale priamo zdravotnícky materiál.

K dispozícii je tiež zapečatený BOX, do ktorého môžete v prípade záujmu prispieť hotovosťou. Box nájdete počas pracovných dní v dobe od 5:30 – 15:30 h na prízemí hlavnej budove polikliniky – u informátora. Celý výťažok zašleme na uvedený transparentný účet.

MATERIÁLNA POMOC – ZDRAVOTNÍCKE POMÔCKY

Nižšie uvádzame zoznam zdravotníckeho materiálu, ktorý je potrebný. Ak sa rozhodnete darovať čokoľvek z nižšie uvedeného, materiál je možné odovzdať priamo v areáli nemocnice. Vyčlenili sme priestory v blízkosti pavilónu Liečebne dlhodobo chorých. Čím skôr veci prinesiete, tým skôr ich doručíme k tým, ktorí ich momentálne akútne potrebujú.

Predtým, ako veci prinesiete, VOPRED VOLAJTE:

p. doktor Ilnytskyi, t. č. 0949 690 526 alebo

p. doktor Kunychka, t. č. 0902 387 750.

Prosíme, ak má z Vášho okolia záujem pomôcť viacero osôb, skúste sa spojiť a veci následne prinesie jeden zástupca.

Pre efektívnejšie triedenie a prevoz, prosíme, aby boli darované veci prinesené v uzatvorenom balení/škatuli, na ktorej bude z vonkajšej strany popísaný obsah balenia. Veľmi tým pomôžete organizátorom aj príjemcom zbierky.

ZOZNAM POTREBNÝCH VECÍ (nie po uplynutí exspirácie):

• obväzový materiál (sterilný aj nesterilný), leukoplasty (bežne dostupné v lekárni),
  • lekárničky (individuálne) naplnené (podľa možnosti IFAK I úrovne),
  • lokálne hemostatické a dezinfekčné prostriedky (bežne dostupné v lekárni),
  • prostriedky na popáleniny (bežne dostupné v lekárni),
  • rukavice (sterilné alebo nesterilné),
  • striekačky, i.v. linky, infúzne systémy,
  • turnikety (škrtidlá na zastavenie arteriálneho krvácania),
  • chirurgický šijací materiál,
  • fixačné dlahy.

Ak poznáte firmu/spoločnosť, ktorá uvedený vojenský zdravotnícky materiál ponúka a má k dispozícii, dajte nám vedieť, materiál radi odkúpime.

Finančné prostriedky pre tento účel môžete darovať aj priamo cez oficiálny účet Národnej banky Ukrajiny. Viac informácií na stránke:

www.kmu.gov.ua/en/news/specialnij-rahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-pidtrimku-zbrojnih-sil-ukrayini?fbclid=IwAR2vXRP-tEByXqFqRNlEpZqOkaDpM3fLX3iSQjBaNj-FHN9qC4wQogDU6Ws

V prípade otázok môžete kontaktovať organizátorov zbierky na nižšie uvedených kontaktoch:

Mykhailo Ilnytskyi (odd. psychiatrie) 0949 690 526,
Mykhailo Kunychka (odd. chirurgie) 0902 387 750.

Ďakujeme za Vašu podporu a pomoc.