Poslanie žien v žilinskej nemocnici je nenahraditeľné

Ôsmy marcový deň patrí oslave všetkých žien a nežnejšie pohlavie si dnes uctilo aj vedenie Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline. Ženy tvoria v žilinskej nemocnici až 85 % z celkového počtu zamestnancov a v zdravotníckom zariadení majú nezastupiteľné miesto naprieč takmer všetkými profesijnými pozíciami.

2378 fnsp zavynimocne priania venovali zenam aj muzi zilinskej nemocnice png

Riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík pri príležitosti Medzinárodného dňa žien vyjadril úctu a poďakovanie zamestnankyniam nemocnice tiež symbolickou ružou. Počas dnešného dňa osobne navštívil všetky oddelenia v nočnej i dennej zmene. „V žilinskej nemocnici pracuje 1.641 žien, ktoré zastávajú rôzne pozície. Či už sú to lekárky, sestry, farmaceutky, fyzioterapeutky, ekonómky, kuchárky, upratovačky – každá jedna z nich je pre chod našej nemocnice absolútne nenahraditeľná. Ich prácu, profesionalitu a obetavosť si nadovšetko vážime, a preto by sme im radi takýmto spôsobom poďakovali za všetko, čo pre nás a našich pacientov robia," uviedol E. Dorčík s tým, že vo FNsP Žilina má ženské pohlavie najväčšie zastúpenie na oddelení vnútorného lekárstva, kde pracuje na rôznych pozíciách v rámci dvoch častí oddelenia spolu 181 žien, najviac v kategórii sestier.

2379 fnsp zariaditel fnsp zilina podakoval osobne zenam zilinskej nemocnice jpg

Úloha žien v zdravotníctve a najmä v žilinskej nemocnici je podľa riaditeľa FNsP Žilina nezastupiteľná. „V nemocnici je povestná ženská láskavosť a empatia o to dôležitejšia. Lekárky, sestry či sanitárky sú však rovnako manželkami, matkami či dcérami a aj napriek únave z práce, ktorú zažívajú v posledných dvoch pandemických rokoch v ešte väčšom rozsahu, zvládajú popri tom všetkom odovzdávať ich lásku a starostlivosť nielen našim pacientom, ale tiež doma ich najbližším. Ženy sú srdcom nášho vesmíru, či už v práci, alebo rodine, a bez nich by to nefungovalo," dodal E. Dorčík s tým, že vedenie žilinskej nemocnice si to uvedomuje a nesmierne oceňuje prácu všetkých svojich zamestnankýň. „Ďakujem za každý deň ich práce. Úprimne si želám, aby ženy spätne pocítili všetku lásku a starostlivosť v rovnakej miere, v akej ju nezištne dávajú iným, aby sme si neustále vážili a uvedomovali ich dôležitosť a pozíciu, ktorá musí byť rovnocenná bez ohľadu na pohlavie či vek," zdôraznil riaditeľ FNsP Žilina E. Dorčík.

Najmladšou zamestnankyňou v žilinskej nemocnici je 19-ročná administratívna pracovníčka v mobilnom odberovom mieste. Jednou z najstarších zamestnankýň je 77-ročná lekárka oddelenia neurológie, ktorá je zároveň aj najdlhšie pracujúcou ženou vo FNsP Žilina. Do nemocnice nastúpila hneď po vysokej škole a jej súčasťou je nepretržite od roku 1968.