Kapacity na PCR testovanie sa strojnásobili

Vzhľadom na nárast požiadaviek o PCR testovanie na ochorenie COVID-19 Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline opätovne posilnila veľkokapacitné odberové miesta. Aktuálna kapacita dostupných termínov sa v porovnaní so začiatkom roka 2022 strojnásobila. V januári navyše presiahla miera pozitivity PCR testov 41 %.

 

FNsP Žilina realizuje PCR testovanie nielen vo veľkokapacitnom odberovom mieste, ale tiež priamo na lôžkových oddeleniach. Ako informoval riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík, minulý týždeň presiahli hranicu 800 PCR testovaných za deň, tento týždeň počty ďalej stúpajú. Približne každý druhý test pritom potvrdil pozitivitu na ochorenie COVID-19. „Počet objednaných v systéme Národného centra zdravotníckych informácií veľmi rýchlo narastá a tomu prispôsobujeme rozdelenie tímov. Je to pre nás náročné najmä z personálnej stránky, keďže zabezpečujeme činnosť ako štandardných oddelení, tak COVID pavilónu, vakcinačného centra a tiež mobilných odberových miest pre antigénové i PCR testovanie," priblížil E. Dorčík, podľa ktorého v prípade potreby nemocnica počíta s posunom kapacity až na dennú úroveň 1.100 PCR testov. „Postupne však aj u nás pociťujeme výpadky personálu, ktoré komplikujú prevádzku oddelení, dôležitá je preto intenzívnejšia pomoc medikov a študentov ošetrovateľstva, ktorí nám pomáhajú práve v mobilných odberových miestach," doplnil riaditeľ FNsP Žilina s tým, že záujem o platenú výpomoc v nemocnici zatiaľ prejavilo 16 vysokoškolákov študijného odboru všeobecné lekárstvo a študijného odboru ošetrovateľstvo.

 

2360 fnsp zav ziline museli strojnasobit kapacity na testovanie jpg

 

Žilinská nemocnica aktuálne eviduje 108 zamestnancov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, z nich 73 je zdravotníckych pracovníkov, prevažne ide o ošetrovateľský personál. Výpadok ďalších približne 100 ľudí spôsobuje v týchto dňoch tiež karanténa, OČR alebo PN z iného dôvodu ako ochorenie COVID-19.