Aj v roku 2021 mamičky najviac dôverovali pôrodnici v Žiline

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline vlani potvrdila status vyhľadávanej pôrodnice, ktorú si v Žilinskom kraji vyberá pre príchod dieťatka na svet najviac mamičiek. Minulý rok odviedli v žilinskej nemocnici až 1.874 pôrodov. Vrátane 20 párov dvojičiek sa narodilo 1.894 detí.

 

V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2020, kedy si pôrodnicu v Žiline zvolilo 1.865 žien, počet rodičiek opäť mierne stúpol. Ako uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Martin Sudek, nejde len o všeobecný nárast pôrodnosti, ale vďaka mnohým zlepšeniam a modernizáciám sa neustále zvyšuje predovšetkým spokojnosť pacientok. „Napriek náročnému obdobiu posledných dvoch pandemických rokov sa nám podarilo pokračovať v pozitívnych zmenách. Rodičky sa do žilinskej pôrodnice s dôverou vracajú, odporúčajú ju ďalším budúcim mamičkám, a to je pre nás najväčšia motivácia do nového roka, v ktorom chceme v tomto trende pokračovať a posúvať sa stále ďalej," uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina. Podľa jeho slov sa vlani rozhodli priviesť na svet dieťatko v žilinskej nemocnici nielen ženy zo spádového okresu Žilina či Bytča, ale taktiež z Kysuckého Nového Mesta, Čadce, Považskej Bystrice alebo Martina. „Už štandardne sú u nás najrušnejšie letné mesiace, rekordný bol predovšetkým jún, kedy sme odviedli najviac pôrodov – až 213, v rámci ktorých sme dokonca trikrát zaznamenali dvojičky," priblížil M. Sudek s tým, že personál oddelenia gynekológie a pôrodníctva a oddelenia neonatológie počas celého roka profesionálne zabezpečil tiež 53 pôrodov žien s ochorením COVID-19 a následnú starostlivosť o matku i novorodeniatko.

 

Minulý rok si prvenstvo v pôrodnici udržali chlapci, narodilo sa ich spolu 956. Najčastejšie odchádzali domov s menom Jakub, Michal, Lukáš, Samuel alebo Tomáš. U dievčat, ktorých prišlo vlani na svet 938, došlo v čele rebríčka populárnych mien k výraznej zmene. Po viac ako piatich rokoch sa tradične najobľúbenejšia Ema dostala až na tretiu priečku. Prvenstvo pridelili rodičia tentokrát menu Eliška. Nasledovala Natália, Ema, Nina a Nela. V pôrodnej knihe žilinskej nemocnice nechýbali ani neobvyklé krstné mená, ako napríklad mužské Dorián, Renas, Arin alebo ženské Brilijana, Guadalupe, Lorianna.

 

Primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková informovala, že najmenším dieťatkom 2021 bola Simonka s váhou len 810 gramov a dĺžkou 32 centimetrov. „Bábätko prišlo na svet predčasne v 27. týždni tehotnosti. Simonka strávila v nemocnici až 89 dní, no napriek tomu to malá bojovníčka krásne zvládla," informovala K. Jackuliaková.

 

2337 fnsp zaprvemu dietatku 2022 s mamickou zablahozelal aj riaditel zilinskej nemocnice eduard dorcik jpg

 

Posledné dieťa v roku 2021 priviedla na svet vo FNsP Žilina 31.12.2021 o 22:14 h Ľubka z Rosiny – dievčatko Adelku s váhou 2.910 gramov a dĺžkou 48 centimetrov. Na prvé bábätko si v pôrodnici následne počkali do 04:05 h Nového roka 2022. Spontánnym pôrodom sa maminke Monike a oteckovi Tomášovi z Kamennej Poruby narodil chlapček Leo s mierami 3.230 gramov a 50 centimetrov. Do novoročnej štatistiky žilinskej pôrodnice stihli 4.1.2022 pribudnúť aj prvé dvojičky – Eliška a Kristínka z Porúbky. Január 2022 tak vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline vítajú naplno novým životom, k dnešnému dňu tu už prišlo na svet spolu 54 detí.

 

2338 fnsp zarok 2022 zacal v zilinskej nemocnici plodne na svet prisli uz aj prve dvojicky jpg