Žilinská pôrodnica stále najobľúbenejšou v kraji

Pôrodnicu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline si na príchod svojho bábätka vyberá stále najviac mamičiek spomedzi všetkých nemocníc v Žilinskom kraji. Za jedenásť mesiacov tohto roka tu prišlo na svet už 1.754 detí, z nich 19 párov dvojičiek. V úplne totožnom súčte sa zatiaľ drží pomer dievčat a chlapcov – 877:877.

 

Žilinská nemocnica pokračuje v úspešnom trende posledných troch rokov, kedy v pôrodnici každoročne prepisujú nové rekordy v počte narodených detí. Tento rok bolo doposiaľ najviac detského plaču počuť v júni, kedy na svet vypýtalo 216 novorodencov, medzi nimi tri páry dvojičiek. „Najrušnejšie na oddelení sme mali konkrétne 21. júna, kedy sa nám v priebehu 24 hodín narodilo 13 bábätiek. Rovnako 13 detí sme zaznamenali aj 4. novembra," priblížila primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková. Kým posledné roky sa v žilinskej pôrodnici rodilo viac chlapcov ako dievčat, tento rok sú podľa jej slov čísla vyrovnané. „Dokonca sme zaznamenali mesiace, počas ktorých novorodenecké oddelenie ovládli práve malé slečny. Darilo sa im najmä v letných mesiacoch. V júli a auguste prišlo na svet o 35 dievčat viac ako chlapcov, čo veľmi bežné nie je," doplnila primárka. Rekordný deň však zažili tiež v opačnom prevedení – 28. októbra bolo z celkom 12 narodených bábätiek až 11 chlapcov.

 

Pôrodnica v Žiline sa za posledný rok musela prispôsobiť opatreniam, ktoré so sebou priniesla pandémia nového koronavírusu. Priestory aj podmienky oddelenia sú ale zabezpečené tak, aby celý priebeh hospitalizácie prebehol bez väčších obmedzení. „Starostlivosť o rodičku a dieťatko sa nezmenila, nie je potrebné mať strach z opatrení, ktoré samotný pôrod nijakým spôsobom neovplyvňujú. Hygienicko-epidemiologický štandard máme nastavený tak, aby mohla mať žena pri pôrode partnera alebo inú sprevádzajúcu osobu. Pôrodné boxy sú individuálne oddelené, takže je zaistené súkromie a zároveň bezpečie rodiny," vysvetlil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Martin Sudek s tým, že bonding a forma rooming-in (umiestnenie novorodenca a matky na jednej izbe) je štandardom, a to i v prípade, ak je rodička pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 a vzhľadom na jej aktuálny zdravotný stav je schopná postarať sa o bábätko.

 

2303 fnsp zav zilinskej porodnici pokracuje baby boom jpg

 

Za výrazným nárastom počtu mamičiek, ktoré si vyberajú Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline, stojí vyšší komfort, kvalita, odbornosť a profesionálny prístup. Modernizácia a príjemnejšie prostredie sa podpísali na zvýšenom záujme rodičiek nielen zo žilinského okresu, ale aj z okolitých regiónov. Za prvých 11 mesiacov vo FNsP Žilina priviedlo na svet svoje bábätká 205 mamičiek z okresu Bytča, 100 mamičiek z Kysuckého Nového Mesta, 42 z Čadce, 10 z Ružomberka a sedem z Martina. Okrem pacientok zo Žilinského kraja rodili v Žiline taktiež mamičky z oblasti Trenčína, najviac z okresov Považská Bystrica a Púchov. „Úprimne nás teší neustále rastúci záujem o našu pôrodnicu a nesmierne si vážime dôveru mamičiek. Tieto čísla a spokojnosť žien dokazujú, že naša snaha zlepšovať sa prináša výsledky a motivuje nás do ďalšieho rozvoja," uviedol riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík. Nemocnica podľa jeho slov systematicky pracuje na viacerých novinkách. „Modernizujeme nielen gynekologicko-pôrodnícke, ale zároveň novorodenecké oddelenie, poskytujeme nadštandardné lôžka, pripravujeme mamičky na pôrod prostredníctvom predpôrodných kurzov a v neposlednom rade máme odborne a ľudsky pripravený tím lekárov, zdravotných sestier, pôrodných asistentiek i nezdravotníkov. Aj to sú dôvody, prečo je žilinská pôrodnica najobľúbenejšou v celom kraji," doplnil riaditeľ žilinskej nemocnice.