V Žiline prišlo tento rok na svet už 98 predčasniatok

Každoročne si aj žilinská nemocnica pripomína 17. novembra Svetový deň predčasne narodených detí. Starostlivosť o nedonosené bábätká poskytuje ako jednu zo svojich najnáročnejších úloh novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Od januára 2021 sa v žilinskej pôrodnici narodilo 98 predčasniatok. Najmenšie z nich vážilo len 810 gramov.

 

 

2291 fnsp zav zilinskej nemocnici si pripominaju svetovy den predcasne narodenych deti jpg

 

Predčasne narodené deti prichádzajú na svet pred 37. týždňom tehotnosti a sú prezývané aj ako „krehkí bojovníci". „V spolupráci s oddelením gynekológie a pôrodníctva pomáhame pri narodení bábätiek už od 28. týždňa tehotnosti. V takomto skorom štádiu nie sú plne vyvinuté všetky orgány a samotné dieťatko ešte nie je prirodzene pripravené prísť na svet, takže bojujeme všetci – od malého predčasniatka, lekárov, sestier, rodičov i príbuzných," uviedla primárka oddelenia neonatológie žilinskej nemocnice Katarína Jackuliaková, podľa ktorej sa samotným narodením takzvaný „boj" iba začína. „V porovnaní s donosenými deťmi sa predčasniatka stretávajú s viacerými zdravotnými problémami, predovšetkým s ťažkosťami s dýchaním, trávením či rôznymi infekciami. Vďaka modernej medicíne a starostlivosti však dnes dokážeme zachrániť takmer všetky naše novorodeniatka a takpovediac ich „vypiplať", aby dobehli zameškané a mohli ísť čo najskôr domov," doplnila K. Jackuliaková.

 

2289 fnsp zana osvetu a podporu rodin s predcasniatkami svieti nafialovo aj novorodenecke oddelenie jpg

 

Na osvetu a podporu rodín s predčasne narodenými bábätkami sa v tomto období rozsvietia na purpurovo mnohé významné kultúrne pamiatky. Tento rok sa do fialovej farby opäť zahalí aj hlavná budova polikliniky FNsP Žilina a taktiež samotné oddelenie neonatológie v špecializovanej časti Jednotky intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti o novorodencov. „Žiadny rodič a žiadna matka si nepredstavuje svoj pôrod, prvé dni, týždne a niekedy aj mesiace po narodení bábätka tak, ako to prežívajú rodičia predčasne narodených detí. Títo naši najmenší pacienti potrebujú špeciálnu, dlhodobú starostlivosť, ktorú im v žilinskej nemocnici poskytuje kvalitný a erudovaný personál. Teší ma, že môžeme odbornosť a starostlivosť neustále posúvať na vyššiu úroveň, vďaka čomu je žilinská pôrodnica v Žilinskom kraji najobľúbenejšou a dôveruje jej najviac mamičiek. Zaväzuje a motivuje nás to k pokračovaniu v pozitívnych zmenách, ktoré majú pre nás a pre pacientov veľký zmysel," uzavrel riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík.

 

2290 fnsp zatento rok prislo na svet v zilinskej porodnici uz takmer 100 predcasne narodenych deti jpg