Vstup do nemocnice so stánkami čakajú zmeny, rozhodnúť môže verejnosť

V posledný júlový deň skončila platnosť nevýhodnej 15-ročnej zmluvy so súkromným subjektom na prenájom pozemkov pri vstupe do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Vedeniu nemocnice sa tak konečne rozviazali ruky. Predaj síce chcú zachovať, no namiesto nevzhľadných stánkov plánujú areál zrevitalizovať a zjednotiť. Do rozhodovania o budúcnosti priestoru pozývajú tiež verejnosť, a to vyplnením krátkej ankety. 

 

Prakticky nevypovedateľnú zmluvu uzatvorilo ešte v roku 2006 bývalé vedenie FNsP Žilina. Od tej doby nebolo rozširujúce sa trhovisko v rukách nemocnice, ale súkromného subjektu, ktorý stánky ďalej prenajímal menším predajcom. „Vstup do nemocnice bol dlhé roky „kostlivcom v skrini", ktorého sme zdedili po vtedajšom vedení, a napriek tomu, že nájomná zmluva bola pre nemocnicu absolútne finančne nevýhodná, neprimerane dlhá, bola, žiaľ, prakticky nevypovedateľná. Podali sme tiež žalobu, aby sme toto obdobie skrátili, no súd doteraz nevytýčil konanie," uviedol generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek, ktorý chce spolu s ďalšími členmi Rady riaditeľov FNsP Žilina konečne vytvoriť z priestoru nielen užitočný, ale zároveň esteticky príjemný areál. „Naším cieľom nebolo ublížiť malým podnikateľom, samotné služby, ktoré tu ponúkali, mali svoje opodstatnenie a ľudia ich radi využívali. Predaj chceme preto zachovať, no tak, aby boli zmluvné vzťahy transparentné, v súlade s aktuálnymi právnymi predpismi, efektívne a hospodárne," priblížil ekonomický riaditeľ FNsP Žilina Peter Braška. 

 

2253 fnsp zanemocnica moze konecne zrevitalizovat vstupnu pasaz jpg

 

Verejnosť má možnosť vyjadriť sa, čo by vo vstupnom priestore malo nájsť svoje nové miesto. „Na našej webstránke sme vytvorili krátku anketu, do ktorej sa môžu zapojiť pacienti, zamestnanci či návštevníci nemocnice a pridať sa do rozhodovania, čo by malo byť súčasťou zrevitalizovanej predajnej pasáže," informoval I. Stalmašek s tým, že finálna podoba bude výsledkom tvorivého vkladu profesionálov. V areáli žilinskej nemocnice je naďalej k dispozícii novinový stánok aj predajňa s pečivom pred detskou poliklinikou a tri prevádzky na občerstvenie – na prízemí hlavnej budovy polikliniky, pod pavilónom gynekológie a pôrodníctva a oproti pavilónu chirurgie.

 

2254 fnsp zanevzhladne stanky patrili sukromnemu subjektu jpg

 

Anketa Revitalizácia vstupnej pasáže FNsP Žilina je zverejnená na webstránke žilinskej nemocnice www.fnspza.sk v sekcii Aktuálne. Záujemcovia sa môžu do rozhodovania zapojiť do 22. augusta 2021.