Tretina zamestnancov prekonala COVID-19

Viac ako 600 zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline už prekonalo ochorenie nového koronavírusu. Ide približne o tretinu zo všetkých zamestnancov. Najzasiahnutejšou skupinou boli zdravotníci, a to najmä sestry, z ktorých sa dodnes nakazilo až 43 % z ich celkového počtu.

Až tretina zamestnancov prekonala ochorenie COVID-19Až tretina zamestnancov prekonala ochorenie COVID-19

foto: ® Michal Burza

V žilinskej nemocnici sa epidemiologická situácia konečne stabilizovala, v pandemickom pavilóne klesá počet hospitalizovaných pacientov (aktuálne 31, z nich deväť ventilovaných) a zároveň sa zlepšil stav v súvislosti s výpadkom personálu z dôvodu karantény COVID-19. „Momentálne evidujeme len deviatich zamestnancov s pozitívnym výsledkom PCR testu, z nich dvaja sú lekári a päť sestier," priblížil medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik s tým, že ide o výrazný rozdiel v porovnaní s decembrom a začiatkom januára, kedy na oddeleniach v dôsledku karantény chýbalo naraz cez 150 pracovníkov. „Ďalšie desiatky sestier, lekárov či sanitárov súčasne ostali na PN či OČR. Bolo to náročné obdobie, ktoré sme zvládli a stále zvládame len vďaka obetavej spolupráci a nasadeniu našich kolegov," doplnil medicínsky riaditeľ. Aj keď je momentálne situácia priaznivejšia, podľa jeho slov ostávajú v nemocnici naďalej ostražití. „Cítime, že pozitivita zamestnancov viditeľne klesla, odkedy sme začali očkovať. V januári sme mali denný priemer okolo 80 pozitívnych pracovníkov. Vo februári a marci, kedy práve počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 rapídne stúpal, nám naopak začal klesať počet pozitívnych zamestnancov, dostali sme sa na denný priemer pod 30. Dnes sme dokonca pod desiatkou," zdôraznil I. Bízik.

V žilinskej nemocnici je zaočkovaných už 70 % zdravotníkovV žilinskej nemocnici je zaočkovaných už 70 % zdravotníkov

Očkovanie má za sebou už 70 % zdravotníkov Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Z viac ako 1.100 zamestnancov zaočkovaných zároveň druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa v období po 14 dňoch od preočkovania infikovali len tri osoby (<0,3%). V žiadnom z týchto prípadov nebol zaznamenaný ťažký priebeh ani hospitalizácia.