Prvú vakcínu v Žilinskom kraji dostal dlhoročný infektológ

Žilina 5. január 2021 – Ako prvá nemocnica v Žilinskom kraji otvorila vakcinačné centrum Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Prvú vakcínu dostal dlhoročný odborník a primár bývalého infekčného oddelenia v Žiline, Igor Štúr. Medzi ďalšími viac ako 120 zdravotníkmi, ktorí dnes postupne absolvujú očkovanie v priestoroch novovybudovaného Vakcinačného centra FNsP Žilina, sú lekári, sestry, sanitári z oddelení prvej línie – COVID pavilónov, oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, interného oddelenia, urgentného príjmu, RDG, úrazovej chirurgie, pľúcneho a ďalších.

fnspza vakcinacne centrum dnes otvorila zilinska nemocnica

„Nový koronavírus priniesol do spoločnosti stovky mŕtvych, kolabujúce zdravotníctvo a stagnujúcu ekonomiku. Momentálne nevidíme iné riešenie, ako je veľkoplošné masívne očkovanie, ktoré týmto dňom spúšťame v našej nemocnici v Žiline. Som rád, že vakcinácia je dobrovoľná a pevne verím, že sa do nej zapojí čo najširšia zdravotnícka obec a obyvateľstvo," zdôraznil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik. Podľa jeho slov je očkovanie jediná cesta ako pandémiu prekonať, a to napriek tomu, čo sa objavuje na internete. „Očkovania nám umožnili zvládnuť aj iné infekčné ochorenia, potrebujeme to zvládnuť tiež tentokrát, aby sme mohli žiť pokojný život a spoločnosť i nemocnice mohli opäť existovať v normálnom režime," doplnil I. Bízik. Kapacita vakcinačného centra v Žiline zvládne v nábehovej fáze okolo 300 očkovaní denne, postupne ju však plánujú navýšiť. „V týchto dňoch je očkovanie prioritne dostupné pre zdravotníckych zamestnancov našej nemocnice, záujem je veľký, no urobíme maximum, aby sme mohli vakcináciu čo najskôr sprístupniť ďalším zdravotníkom a záujemcom," informoval medicínsky riaditeľ s tým, že FNsP Žilina má po prvej dodávke k dispozícii takmer 3000 očkovacích dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer.

Prvý zaočkovaný zdravotník v Žiline a Žilinskom kraji, 70-ročný Igor Štúr pracuje v odbore infektológie dlhšie než štyri desaťročia. „Videl som už veľa vecí, ale toto je bezprecedentný stav. Myslím si, že každý musí zvažovať rozumne. Ja mám na to svoje dva dôvody – racionálny a emocionálny. Emocionálny je ten, že mám v sebe pocit pudu sebazáchovy, a racionálny, že takto chránim seba a zároveň celé okolie," povedal lekár infektologickej ambulancie FNsP Žilina a dlhoročný primár bývalého oddelenia žilinskej infektológie I. Štúr.

fnspza prvu vakcinu dostal dlhorocny infektolog v prvej linii mudr igor stur

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka je začiatok vakcinácie jedinečným míľnikom. Súčasná situácia tiež ukazuje význam fakultnej nemocnice v Žiline napriek nepochopiteľnému zrušeniu jej dôležitých oddelení, ako bolo infekčné a pľúcne, v roku 2011. „Keby žilinská nemocnica dnes pracovala ako malá okresná nemocnica, určite by skolaboval celý Žilinský kraj, keďže počet pacientov v COVID pavilóne je u nás v týchto dňoch takmer rovnaký, ako má Univerzitná nemocnica v Martine. A preto Martin a Žilina pomáhali Čadci, Považskej Bystrici a pomáhať budeme naďalej tak, aby sme túto pandémiu zvládli. Musíme byť pripravení, že tých pacientov však možno nebude 80 až 90, ale aj 150," poznamenal generálny riaditeľ FNsP Žilina, ktorý taktiež prekonal ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom. „Bohužiaľ, sám som si tým prešiel s náročným obojstranným zápalom pľúc. Môžem povedať, že za ten čas som ešte viac pochopil, čo je to práca zdravotníka, ktorý po štyroch hodinách doslova vylieva pot z ochranného obleku, v ktorom je zakrytý pred nami, chorými pacientmi. Prichádza úplne dehydratovaný, unavený a má štyri hodiny na to, aby si oddýchol a pokračoval v starostlivosti o pacientov," priblížil I. Stalmašek. „Situácia je vážna a toto sú hrdinovia, ktorí to celé držia a ja im za všetko veľmi ďakujem," uzavrel.