V žilinskej nemocnici počet pacientov neklesá

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline zatiaľ neklesol. V pandemických pavilónoch žilinskej krajskej nemocnice sa zdravotníci aktuálne starajú až o 99 pacientov. Lôžka Jednotky intenzívnej starostlivosti a s podporou ventilácie sú naďalej plne obsadené. „V médiách čoraz intenzívnejšie zaznievajú správy o zlepšení epidemiologickej situácie a poklese pacientov v nemocniciach, no v Žilinskom kraji, žiaľ, takýto trend v žiadnom prípade nemôžeme potvrdiť. V Žiline sa stále pohybujeme na hranici 100 hospitalizovaných pacientov a tento počet sa dodnes nezmenil, len včera sme prijali ďalších 14 ľudí. Našich kolegov v COVID pavilónoch cez sviatky teda určite nečakajú voľnejšie dni," informoval generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

 

Situácia v nemocnici sa začala výraznejšie zhoršovať koncom februára a vyvrcholila v prvej polovici marca, kedy dosiahla rekordnú hranicu 106 obsadených COVID lôžok. „Rapídne pribúdal počet pacientov v kritickom stave, ventilátory sa nezastavili a bohužiaľ, doteraz sme z tohto vrcholu krivky nespadli. Nemocnice v Žilinskom kraji sú v zlej situácii," zdôraznil I. Stalmašek s tým, že Žilina ako krajská koncová nemocnica navyše zabezpečuje starostlivosť pre štvrťmiliónovú spádovú oblasť aj vrátane akútnych prípadov mimo COVID-19. „Či už je to preplnené interné oddelenie alebo traumatológia, kam sanitky privážajú takmer všetky nehody či kolízie z okolia. Prvé teplé počasie vždy prinesie viac exteriérových aktivít, s čím sa zase spájajú početnejšie úrazy na turistike, cyklistike alebo mnohé iné, ktoré končia na našom urgentnom príjme. Aktuálne je to pre našu nemocnicu veľmi ťažké obdobie," priblížil generálny riaditeľ FNsP Žilina. 

 

michal burza fnspza vo vaznom stave bojuju o zivot coraz mladsi pacienti

 

Žilinská nemocnica upozorňuje, že v tejto chvíli je najdôležitejšie ďalej dodržiavať prijaté epidemiologické opatrenia. „Zatiaľ nemáme nič vyhrané, o život u nás každý deň bojujú starší i  mladší pacienti, prichádzajú noví, nie je teda priestor na poľavenie. Chceme preto vyzvať a požiadať všetkých obyvateľov, aby strávili veľkonočné sviatky výhradne v kruhu najbližšej rodiny a neohrozili zbytočne seba alebo svojich blízkych. Ak nám chcú ľudia pomôcť, momentálne je toto tá najdôležitejšia vec, ktorú môžu urobiť," uzavrel I. Stalmašek.