Informácie pre občanov v súvislosti s aktuálnym výskytom koronavírusu (SARS-CoV-2) spôsobujúceho ochorenie COVID-19

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

 

V zdravotníckom zariadení odporúčame chrániť horné a dolné dýchacie cesty nasadením rúška alebo respirátora, a to najmä osobám s oslabenou imunitou, po operáciách, náročných zákrokoch, osobám, ktoré pociťujú príznaky respiračných ochorení.

Od 1.5.2022 NIE JE pred nástupom na plánovanú hospitalizáciu/operáciu povinné preukázať sa pri príjme na hospitalizáciu negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Pred vyšetrením na dospelej ambulantnej pohotovostnej službe, detskej ambulantnej pohotovostnej službe a na urgentnom príjme nie je potrebné absolvovať antigénové testovanie na COVID-19, pokiaľ osoba nemá príznaky ochorenia. V prípade príznakov alebo podozrenia na ochorenie COVID-19, antigénový test zrealizuje personál priamo v ambulancii.

Na základe vývoja epidemickej situácie sú návštevy hospitalizovaných pacientov upravené podľa rozhodnutia vedenia príslušného oddelenia FNsP Žilina. Viac informácií a podmienky nájdete v sekcii Informácie pre pacientov - Návštevy hospitalizovaných pacientov.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline prevádzkuje vakcinačné centrum na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Viac informácií v sekcii Aktuálne – Vakcinačné centrum FNsP Žilina.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline NEPOSKYTUJE testovanie na ochorenie COVID-19 (antigénové ani PCR). Viac informácií v sekcii Aktuálne TESTOVANIE COVID-19 – informácie pre pacientov a lekárov.

UPOZORNENIE PRE PACIENTOV

V prípade, že nie ste zdravotne v poriadku a môžete byť nákazliví pre vaše okolie, počkajte na telefonické pokyny a zdravotnícke zariadenie navštívte v nevyhnutnom prípade.

Ak potrebujete predpísať lieky, využite elektronické predpisovanie prostredníctvom telefonického kontaktu s vaším lekárom. Ak je to možné, vyzdvihnúť lieky v lekárni by mala výhradne zdravá osoba.

OCHORENIE COVID-19

Ochorenie COVID-19 je infekcia dýchacích ciest spôsobená koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý bol identifikovaný na konci roku 2019.

Ochorenie koronavírusom je možné predpokladať u osôb, ktoré okrem klinických príznakov, ako je horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, spĺňajú tiež epidemiologické kritériá – majú pozitívnu cestovateľskú anamnézu – vrátili sa z oblastí nákazy alebo boli v priamom kontakte s osobou, u ktorej bola nákaza koronavírusom potvrdená, a to maximálne 14 dní pred prejavením príznakov.

PODOZRENIE NA KORONAVÍRUS

AK POCIŤUJETE PRÍZNAKY OCHORENIA (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť):

vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi,

nevyužívajte prostriedky hromadnej dopravy,

TELEFONICKY kontaktujte vášho všeobecného lekára (po skončení jeho ambulantnej doby – ambulantnú pohotovostnú službu, prípadne tiesňovú linku 112).

AK TO NIE JE NEVYHNUTNÉ, NENAVŠTEVUJTE ZDRAVOTNÍCKE ZARIADENIE OSOBNE A POČKAJTE NA POKYNY.

 

KONTAKTNÉ INFORMÁCIE

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234
email: 
Please, all information in English about novel coronavirus 2019-nCoV you can find on the websites:
www.who.int/health-topics/coronavirus
www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china
www.cdc.gov/coronavirus/index.html

FORMA ŠÍRENIA KORONAVÍRUSU

Koronavírus sa prenáša z človeka na človeka po úzkom kontakte (kašeľ, kýchanie, rozprávanie). Ide o tzv. kvapôčkovú infekciu, jednou z ciest šírenia je aj kontakt s kontaminovanými predmetmi. Inkubačná doba je 2 až 14 dní.

NAJOHROZENEJŠIE SKUPINY

Medzi ohrozené skupiny patria predovšetkým seniori, chronicky chorí alebo osoby s oslabenou imunitou. Koronavírus ohrozuje ľudí, ktorí boli v posledných 14 dňoch v oblastiach, kde sa koronavírus vyskytuje. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nachádzali v blízkom kontakte s osobou, u ktorej vírus pozitívne diagnostikovali v laboratóriu.

OCHRANNÉ OPATRENIA

Ako pri klasickom respiračnom ochorení v aktuálnom chrípkovom období, dôležité je:

  • vyhýbať sa tým, ktorí sú zjavne chorí (prípadne dodržiavať aspoň metrovú vzdialenosť od ľudí, ktorí kašlú a kýchajú),
  • dodržiavať základné hygienické pravidlá – sprísniť hygienu a správne umývanie rúk,
  • nezdržiavať sa v miestach s vyšším počtom ľudí,
  • ľudia, ktorí trpia respiračným ochorením by mali striktne dodržiavať pravidlá respiračnej hygieny – pri kýchaní a kašlaní si zakrývať ústa jednorazovými papierovými vreckovkami alebo jamkou lakťa (nie dlaňou),
  • v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov,
  • nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením,
  • dodržiavať dobrovoľnú karanténu,
  • ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Informácie o vývoji situácie, aktuálnych opatreniach sú pravidelne aktualizované na webových stránkach Ministerstva zdravotníctva SR www.health.gov.sk a Úradu verejného zdravotníctva SR www.uvzsr.sk a tiež na stránkach WHO a ECDC. 


Vytlačiť