Lekár
MUDr. Milada Kullová, PhD.
Lekár
MUDr. Tatiana Bulejčíková
Lekár
MUDr. Peter Špánik
Sestra
Katarína Ivančicová
Sestra
Janka Hulková
Sestra
Andrea Chodelková
Sestra
Dagmar Šamajová Ivanová
Lekár | MUDr. Milada Kullová, PhD. | pondelok, streda, piatok |
MUDr. Tatiana Bulejčíková | utorok, štvrtok | |
MUDr. Peter Špánik | pondelok - piatok |
pondelok – piatok | 700 – 1430 | odbery, testy, preväzy, prvovyšetrenia, kontrolné vyšetrenia, konzíliá, zákroky |
pondelok – piatok | 1430 – 1530 | administratíva, HER |
Na našom pracovisku poskytujeme diagnostiku a liečbu kožných, slizničných a venerologických ochorení.
Ambulantní pacienti sa môžu na vyšetrenie objednať osobne a telefonicky. Ambulancia poskytuje konziliárne vyšetrenia pre dospelých pacientov hospitalizovaných vo FNsP Žilina.
K vyšetreniu pacient potrebuje zdravotnú kartu (eventuálne výpis zo zdravotnej dokumentácie), kartu poistenca.
Ambulancia akceptuje akútnych pacientov len na základe odporučenia ambulantného kožného lekára s doloženým ambulantným nálezom v zdravotnej dokumentácii!
Činnosť pracoviska je zameraná na diagnostiku a liečbu chronických dermatóz, alergických, autoimunitných, cievnych, infekčných a nádorových kožných ochorení.
Pacientom s ťažkou formou atopického ekzémmu, psoriázy, chronickej spontánnej urtikarie poskytujeme vyšetrenia so zameraním na liečbu konvenčnou systémovou ako aj inovatívnou účinnou a bezpečnou biologickou terapiou. Pacient k vyšetreniu potrebuje zdravotnú kartu, aby bol lekár oboznámený s doterajšou liečbou pacienta na kožné ochorenie, ale aj na iné ochorenia ako napr. arteriálna hypertenzia, cukrovka a iné.
V rámci ambulancie poskytujeme vyšetrenie benígnych a malígnych kožných lézií, ktoré vyšetrujeme ručným a digitálnym dermatoskopom, Dermatoskopické vyšetrenie zvyšuje diagnostickú presnosť klinického vyšetrenia.
Na dermatochirurgickej zákrokovej sále poskytujeme chirurgickú liečbu benígnych a malígnych kožných tumorov, pigmentových a nepigmentových lézií, vírusových ochorení kože a slizníc (kožné karcinómy, znamienka, angiómy, fibrómy, seboroické bradavice, aktinické keratózy, aterómy, bradavice, iné vírusové ochorenia kože a slizníc), v rámci diagnostiky realizujeme probatórne excízie kožných a slizničných prejavov za účelom histologického vyšetrenia.
Niektoré benígne kožné prejavy liečime exkochleáciou, kauterizáciou ev. kryoterapiou. Kryoterapiu poskytujeme bezdotykovým prístrojom Cryospray CS1. Liečba benígnych neinfekčných kožných lézií je hradená pacientom podľa cenníka. Liečba benígnych pigmentových a nepigmentových kožných lézií je hradená pacientom podľa cenníka.
Na dermatochirurgickej zákrokovej sále poskytujeme chirurgickú liečbu zarastajúcich nechtov.
Pracovisko poskytuje nadštadardné výkony vo forme karboxyterapie. Od 01.01.2024 zaradené výkony z oblasti laseroterapie. Výkony sú hradené podľa cenníka.
CO2 laserové odstránenie benígnej kožnej lézie
CO2 laserom možno odstrániť benígne kožné lézie ako kožné výrastky, vírusové bradavice, starecké bradavice (keratosis seborhoica), klinicky a dermatoskpicky zrejmé nezávažné pigmentové znamienka, ktoré nevyžadujú histologické potvrdenie diagnózy. Zákrok je nekrvavý, ranu netreba zašiť. Po zákroku sa vytvorí povrchová rana, na ktorej sa vytvorí chrasta, tá sa odlúči do 10 dní. Po laserovom odstránení ostáva jemná jazvička.
CO2 laserový resurfacing
Frakčný resurfacing - ošetrenie pomocou frakčného ablačného CO2 lasera Slim Evolution II MiXto Pro.
Patentovaná technológia kontinuálnej emisie laserového lúča pri frakčnom ošetrení zaručuje hĺbkový tepelný účinok na kolagénové vlákna pre efektívnu novotvorbu kolagénu s následným napnutím kontúr s dlhodobým efektom.
Vo frakčnom režime je ošetrená iba časť kožného povrchu. Medzi ošetrenými časťami ostávajú ložiská neošetrenej kože, ktorá prerastá cez ošetrenú časť, čo urýchľuje proces regenerácie po zákroku. Ošetrenie je vhodné k odstráneniu jemných vrások, jaziev napr. po prekonaní akné, k odstráneniu pigmentových škvŕn.
Ošetrenie sa realizuje po aplikácii anestetického krému. Počas zákroku možno pociťovať pálenie v mieste aplikácie. Počas nasledujúcich 2-3 dní sa v ošetrenej lokalite vyskytuje začervenanie, opuch, neskôr dochádza k ošupovaniu, ktoré pretrváva od 3 do 10 dní.
Po zákroku treba aplikovať studené obklady 10 minút, v ďalších dňoch 2x denne aplikovať krém Cicalfate. Počas 3 mesiacov sa chrániť pre pôsobením slnečného žiarenia, používať krémy s ochranným faktorom 50.
Zákrok nie je vhodný pre pacientov so závažným celkovým ochorením, počas liečby systémovými retinoidmi, s keloidnými jazvami, s infekčným ochorením v danej lokalite (napr. herpes simplex, folikulitída).
Venezia lift
Jedná sa o minimálne invazívne až neinvazívne ošetrenie vhodné aj pre letné mesiace. Ošetrenie Venezia Lift stimuluje novotvorbu kolagénu. Je určené pre pacientov, ktorí si prajú redukciu jemných vrások a napnutie tvárových kontúr a súčasne sa chcú ihneď vrátiť do bežného života bez akéhokoľvek obmedzenia. Po ošetrení sa vyskytuje erytém a ľahký opuch. Na druhý deň sa už pacient môže vrátiť k bežným činnostiam, môže používať make up.
Ošetrenie môže prebiehať v 3 stupňoch – od neablačného až po mierne ablačný efekt. Možno ošetriť tvár, dekolt, telo. Je vhodné aj pre mužov, bez redukcie bežných aktivít po ošetrení. Pre zvýraznenie efektu vhodné zrealizovať 3 ošetrenia s odstupom 4 týždňov.
Karboxyterapia
Aplikácia CO2 injekcií do kože má vazodilatačný efekt, spôsobuje aktiváciu fibroblastov. Výsledkom je zlepšenie trofiky kože, novotvorba kolagénu a lipolytický efekt na adipocyty.
Ošetrenie sa používa v dermatologických indikáciách ako podporná terapia u : ložisková strata vlasov, keloidné a atrofické jazvy, psoriasis vulgaris, hypertrofické lichen ruber planus, lokalizovaná forma sklerodermie, chronické rany na predkoleniach a iné.
Z kozmetických indikácií dominuje ošetrenie jemných vrások na tvári: čelo, viečka (tmavé kruhy pod očami), krk, dekolt, dvojitá brada, chrbty rúk.
Ošetrenie sa aplikuje individuálne, 5 – 20 ošetrení, 1-2x v týždni.
Lekár pracoviska participuje na práci melanómovej komisie a poskytuje dispenzárnu starostlivosť pacientom s melanómom, rovnako ako aj s inými kožnými malígnymi tumormi.
Ambulancia poskytuje liečbu STD (sexuálne prenosných) ochorení s následnou dispenzárnou starostlivosťou v indikovaných prípadoch.
V rámci diagnostiky alergických kožných ochorení aplikujeme štandardnú sadu epikutánnych testov, epikutánne testy – dentálne materiály, fotoprotektíva, vlasová kozmetika, kovy.
Epikutánne testy používajú alergény vo forme hapténov (kovy, chemikálie, kozmetické prísady), ktoré sa aplikujú pomocou testovacích setov na kožu vo veľmi nízkej koncentrácií.
Slúžia na odhalenie kontaktnej senzibilizácie na určitú látku (= pohotovosť imunitného systému reagovať alergicky).
Technicky prebieha epikutánne testovanie počas niekoľkých dní: prvý deň sa aplikujú testy. Pacient potom príde o 48 hodín, kedy sa náplasť odlepí a lekár uskutoční prvé odčítanie. Druhé odčítanie uskutoční o 72 hodín.
Lekár celkovým hodnotením reakcií, interpretáciou výsledkov a hodnotením klinickej relevancie ukončí testovanie.
V prípade pozitívneho výsledku (odhalení kontaktnej senzibilizácie na určitú látku) lekár pacienta ústne poučí o danej látke (v čom sa vyskytuje a čomu sa má vyhýbať).
Písomné poučenie vo forme letáčiku („passport“), si pacient môže prečítať prípadne vytlačiť:
ABCDE metóda ako rozpoznať podozrivé znamienko | Ako rozoznať atopickú dermatitídu | Zdravé žily, zdravé nohy, cviky na zlepšenie krvného obehu |
Aktívne pristupujeme k pacientom s chronickými kožnými ochoreniami cievneho pôvodu – ulcus cruris (bércové vredy). V rámci stacionára možnosť pravidelného ošetrenia, so zaškolením pacienta v technike ošetrenia, bandážovania, v pohybovom režime. Možnosť punch graftingu – dermatochirurgická technika k urýchleniu hojenia ulcus cruris.
Čas objednania je orientačný, uprednostňované sú akútne stavy a konzíliárne vyšetrenia hospitalizovaných pacientov.