Pacientov s depresiami pribúda

Zvýšiť informovanosť ľudí o duševných ochoreniach a duševnom zdraví bolo cieľom dňa otvorených dverí psychiatrickej ambulancie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline. Možnosť porozprávať sa o psychických problémoch súvisiacich s depresiou a konzultovať spôsob liečby využilo v pondelok desať ľudí. „Spôsob liečby prišli konzultovať už liečení pacienti, pacienta s úzkostnou poruchou som odporučila na psychologickú ambulanciu. Navštívili nás aj študenti psychológie z Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorí sa zaujímali o denný stacionár a prácu na oddelení," uviedla primárka psychiatrického oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice Martina Hanzelová.

Základnými znakmi depresie, ktorá sa môže častejšie objaviť v pochmúrnom jesennom období, sú napríklad skleslá nálada, strata záujmov, schopnosti prežívať radosti, strata energie, chuti do činností v trvaní minimálne dva týždne. Ďalšími častými znakmi sú úzkosť, porucha koncentrácie pozornosti, pokles sebadôvery, pocity viny, poruchy spánku, či strata apetítu.

Depresia je duševné ochorenie, ktoré sa najčastejšie objavuje medzi 25 až 45 rokom života, častejšie postihuje ženy ako mužov. „U žien sa často vyskytuje v určitých obdobiach - po pôrode, v klimaktériu.  Depresia môže byť tiež súčasťou iných duševných ochorení - psychóz, závislostí, porúch osobnosti," dodáva Hanzelová.