Neurochirurgia zavedie najmodernejšiu operačnú metódu platničiek

Poverený minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír Lengvarský dnes slávnostne odovzdal pracovisku neurochirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline najnovšiu spinálnu endoskopickú zostavu. Žilinská nemocnica sa tak stala treťou štátnou nemocnicou a absolútne jedinou v pôsobnosti severovýchodnej oblasti Slovenska, ktorá poskytne pacientom s indikovanými degeneratívnymi ochoreniami chrbtice minimálne invazívnu liečebnú metódu – spinálnu endoskopiu.

Nákup prístroja vo výške 363-tisíc eur podporilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky čiastkou 230-tisíc eur. Zvyšnú časť investície financovala žilinská nemocnica z vlastných zdrojov. „Snažíme sa rovnomerne a zmysluplne pomáhať nemocniciam, aby sme mohli zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, zavádzať nové, moderné operačné výkony. Som preto rád, že sa pre pracovisko neurochirurgie v Žiline, ktoré patrí medzi najlepšie vo svojom odbore na Slovensku, podarilo zadovážiť tento nový prístroj,“ informoval poverený minister zdravotníctva V. Lengvarský s tým, že spinálna endoskopia prinesie pre pacientov vo vybraných diagnózach možnosť absolvovať šetrnejšie a menej zaťažujúce operačné výkony. Podľa slov primára neurochirurgického oddelenia FNsP Žilina pôjde najčastejšie o operácie poškodených medzistavcových platničiek, tzv. vyskočené platničky. „Až 80 % všetkých pacientov, ktorých na neurochirurgii operujeme, má problémy s chrbticou. Vďaka spinálnej endoskopii bude zákrok minimálne invazívny, v porovnaní s otvorenou ranou, ktorá má približne tri až štyri centimetre, sa pri endoskopii dostaneme len na priemer rany približne 0,5 centimetra. Šetria sa tak zdravé okolité tkanivá, pacient sa na druhý deň postaví a v rozmedzí pár dní, ak všetko dobre prebieha, sa môže vrátiť do normálneho života,“ vysvetlil primár I. Mačuga.

Lekári oddelenia neurochirugie FNsP Žilina absolvovali niekoľko odborných školení a praktických nácvikov v Brne či v nemeckom Knittlingene. Prvú vlastnú operáciu s použitím novej spinálnej endoskopickej zostavy zrealizujú v žilinskej nemocnici za účasti operatéra z Fakultnej nemocnice v Brne už budúci týždeň. Inovatívna liečebná metóda však nebude slúžiť len na operácie platničiek. „Plne endoskopická spinálna chirurgia je využiteľná aj pri iných typoch spinálnych patológií a zatiaľ dostupné dáta naznačujú, že v blízkej budúcnosti by sa mohla stať takpovediac zlatým štandardom. Dôležité je povedať, že metóda má svoje indikácie a nie je vhodná pre všetkých pacientov, o čom vždy rozhoduje lekár – operatér na základe konkrétnych ťažkostí a predoperačných vyšetrení,“ priblížil neurochirurg žilinskej nemocnice a zároveň viceprezident Slovenskej spondylochirurgickej spoločnosti Róbert Rosival.

Nákup nového špičkového vybavenia má podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Eduarda Dorčíka pre pacientov  a operačný tím nevyčísliteľnú hodnotu. „Zvolili sme drahší, no najmodernejší variant, aby sme dosiahli najvyššiu úroveň. Oddelenie neurochirurgie má dlhoročné skúsenosti, perfektný tím, ktorý potrebuje ísť vpred s rozvíjajúcou sa technológiou. Ak v nemocnici vytvoríme dobré pracovné podmienky, dokážeme robiť kvalitnú medicínu, čo je len ďalším potvrdením toho, že žilinská nemocnica patrí na vyšší stupeň v pripravovanej optimalizácii siete nemocníc,“ uviedol E. Dorčík s tým, že vďaka podpore rezortu zdravotníctva získalo v predchádzajúcich rokoch oddelenie neurochirurgie v Žiline tiež nový operačný stôl a operačný mikroskop. „Ďakujem celému tímu neurochirurgie za ich špičkovú prácu, ochotu vzdelávať sa a posúvať ďalej. Rovnako ďakujem našim kolegom z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a rádiodiagnostiky, bez ktorých by tieto operačné výkony nebolo možné realizovať,“ uzavrel riaditeľ FNsP Žilina.

FNsP ZA Nová spinálna endoskopická zostava