Vo fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline dnes po prvý raz na Slovensku použili pri liečbe deformity chrbtice u detského pacienta technológiu magnetického expandibilného systému MAGEC. Systém rastúcich tyčí využíva inovatívnu technológiu na báze magnetov a mimotelového ovládača, ktorým sa počas rastu dieťaťa kontrolovane detská chrbtica predlžuje.
Dnešnú operáciu podstúpila desaťročná pacientka. Náklady vo výške takmer 25 tisíc eur uhradí v plnej výške Všeobecná zdravotná poisťovňa.
„Po implantácii magnetických tyčí mini invazívnou technikou je implantát kontrolovane predlžovaný pod lekárskou kontrolou v intervale dvoch – troch mesiacov," uviedol primár žilinského oddelenia pediatrickej ortopédie Juraj Popluhár. Použitím tejto technológie sa eliminujú opakované operácie pri predlžovaní implantátu. Menej sa zaťaží detský pacient prípadnými následnými operačnými zásahmi, zlepší sa kvalita jeho života a rast detskej chrbtice do veku 14 rokov bude kontrolovateľnejší. V tomto roku života sa následne deformita vyrieši definitívnou montážou, tak ako pri iných dynamických fixátoroch.
„V súčasnosti využívame systém rastúcich tyčí, ktorý je síce progresívny, ale má svoje nedostatky, často postupne stráca svoju schopnosť rásť s pacientom z dôvodu zrastov a kostných apozícií, ktoré rastu fixátora bránia. Deformita vyžaduje opakované operácie," dodáva Popluhár.
Lekári v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou doteraz odoperovali viac ako tisíc deformít chrbtice. Najmenší pacient mal 17 mesiacov. „Som rád, že nemocnica použitím magnetického expandibilného systému MAGIC môže držať krok s renomovanými zahraničnými pracoviskami," uviedol riaditeľ nemocnice Ivan Mačuga. Deformity chrbtice detí i dospelých operujú v Žiline už 12 rokov.