Oddelenie otorinolaryngológie (ORL) Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline vykonalo vo vlastnej réžii prvýkrát po 25 rokoch radikálnu operáciu, počas ktorej pacientovi odstránili celý hrtan. Totálna laryngektómia predstavuje v pokročilom štádiu rakoviny hrtana jedinú účinnú liečebnú modalitu. V žilinskej nemocnici výkon úspešne podstúpil 63-ročný onkologický pacient s pokročilým nádorom tohto orgánu.
Rakovina hrtana je nádorové ochorenie postihujúce steny hrtana a oblasť hlasiviek. Ako priblížila primárka oddelenia ORL v žilinskej nemocnici Gabriela Bugová, ak sa nádor nezachytí včas, invazívne rastie, ničí chrupky hrtana, rýchlo metastázuje do regionálnych lymfatických uzlín na krku a súčasne do vzdialených orgánov. „V pokročilom štádiu býva pacient zvyčajne indikovaný na totálne odstránenie hrtana – totálnu laryngektómiu s kompletným odstránením hlasiviek, ktoré sú jeho súčasťou. Chirurgický výkon je náročný, počas neho musíme hrtan oddeliť od dolnej časti hltana – hypofaryngu a hornej časti pažeráka a priedušnice, ktorú natrvalo vyšívame do okrajov kože,“ opísala základné kroky operácie primárka žilinského oddelenia ORL s tým, že od tohto momentu pacient dýcha cez tracheostómiu – vyústenie priedušnice v dolnej časti krku. Počas operácie je tiež nutné odstrániť všetky metastaticky zmenené priľahlé lymfatické uzliny. „Operačný výkon trvá približne tri až štyri hodiny, hrtan sa musí vyskeletizovať s maximálnym šetrením okolitých štruktúr, ako je štítna žľaza, cievy, svaly a ďalšie štruktúry v tesnom kontakte, ktoré nie sú postihnuté nádorom. Natrvalo oddeľujeme dýchacie aj hltacie orgány a následne je potrebné všetko detailne zašiť v jednotlivých vrstvách. Len samotná plastika hltana trvá približne jednu hodinu,“ uviedla G. Bugová.
Totálna laryngektómia je mimoriadny zásah do organizmu pacienta, ktorý sa rozhodne tento výkon absolvovať. Ako zdôraznila primárka oddelenia ORL v žilinskej nemocnici G. Bugová, napriek radikálnosti výkonu je jeho hlavným benefitom predĺženie života. „Hoci človek už nikdy nebude môcť využívať hlas v jeho pôvodnej podobe, môže využiť rôzne pomôcky, ako je elektrohrtan alebo hlasová protéza, či pažerákový hlas. Príjem stravy ústami ostáva nezmenený, no dýchanie cez nos je eliminované. Po operácii čaká pacienta v prípade potreby ešte nechirurgická liečba – ožarovanie, prípadne chemoterapia, hlasové a dychové rehabilitácie,“ doplnila primárka G. Bugová.
Riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík vyzdvihol profesionálnu prácu a spektrum špecializovaných výkonov, ktoré sa vracajú do žilinskej nemocnice. „Tím oddelenia ORL poskytoval vždy kvalitnú a odbornú zdravotnú starostlivosť, som preto rád, že sa kolektívu darí rozvíjať život zachraňujúce moderné metódy. Pacientom tak môžeme ponúknuť komplexnú ORL chirurgickú i nechirurgickú liečbu, vďaka čomu nemusia cestovať do iných vzdialenejších nemocníc,“ informoval E. Dorčík a vyjadril vďaku personálu oddelenia ORL, klinickej a radiačnej onkológie, anestéziológie a intenzívnej medicíny a rádiológie.
Rakovina hrtana postihuje obe pohlavia, no častejšie sa vyskytuje u mužov vo veku nad 40 rokov. Na vznik ochorenia majú vplyv genetické predispozície, medzi najčastejšie rizikové faktory patrí fajčenie a konzumácia alkoholu. Špecialistu v odbore otorinolaryngológie by mali vyhľadať pacienti, ktorých zachrípnutie trvá bez zjavnej príčiny dlhšie ako tri týždne. Výstražnými signálmi môže byť taktiež zmena hlasu, problémy s prehĺtaním či bolesti v krku bez reakcie na liečbu antibiotikami. Ochorenie môže prebiehať aj bez príznakov.