Detská imunoalergologická ambulancia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline poskytuje modernú liečbu alergií. Je ňou alergénová imunoterapia, jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu. Jedným z pacientov je aj 14-ročný Peter alergický na jed včely, ktorý už podstupuje úvodnú časť alergénovej imunoterapie s postupným podávaním zvyšujúcej sa koncentrácie alergénu.
Detská imunoalergologická ambulancia žilinskej nemocnice zabezpečuje starostlivosť o vyše 2000 detských pacientov, z ktorých viac ako polovica trpí rôznymi druhmi alergií. Zatiaľ jedinou možnosťou kauzálnej liečby je alergénová imunoterapia. Ako však zdôraznil imunoalergológ oddelenia pediatrie žilinskej nemocnice Daniel Lúčaník, nie je určená pre každého pacienta. „Alergia sa vyvíja až po prvom kontakte s alergénom. Po prejavení klinických ťažkostí musíme ochorenie potvrdiť aj laboratórne a následne navrhneme liečbu podľa konkrétneho typu alergie,“ uviedol D. Lúčaník s tým, že imunoterapiu možno podávať napríklad vo forme injekcií alebo tabletiek pod jazyk. „Cieľom je, aby si organizmus na alergén zvykol a nedochádzalo k prehnanej alergickej reakcii ani ohrozeniu života,“ doplnil imunoalergológ FNsP Žilina
Podľa primárky detského oddelenia žilinskej nemocnice Zuzany Cigánikovej môžu byť príznaky alergickej reakcie mierne, ale na pediatrii sa stretávajú tiež s deťmi hospitalizovanými so život ohrozujúcimi stavmi. „U pacienta po expozícii alergénu, v tomto prípade včelieho jedu, dochádza k prudkému rozvoju klinických príznakov alergickej reakcie s poruchou funkcie rôznych orgánových systémov, dieťa má sťažené dýchanie, opuch podkožia a slizníc, objaviť sa môžu tráviace ťažkosti, zvracanie, hnačka, bolesti brucha. Ak dôjde aj k poklesu systémového tlaku krvi, prípadne kolapsu až stavu bezvedomia, hovoríme o anafylaktickom šoku,“ priblížila Z. Cigániková. Dieťa v akútnom stave preberajú do starostlivosti zdravotníci na Jednotke intenzívnej starostlivosti detského oddelenia a následne po stabilizácii imunoalergológ.
Alergénovú imunoterapiu podávajú v imunoalergologickej ambulancii oddelenia pediatrie FNsP Žilina formou tabletiek alebo roztokov pod jazyk približne 400 deťom. Špecifickú aplikáciu vo forme injekcie dostávajú v pravidelných intervaloch len štyria pacienti, všetci alergickí na jed včely. „Liečba podľa takzvaného klastrového režimu spočíva v 15 postupných vpichnutiach koncentrácie jedu včely, ktoré podávame vo zvyšujúcich sa dávkach v priebehu niekoľkých týždňov. Začíname na 20 jednotkách jedu v jednom mililitri a po dosiahnutí najvyššej dávky – stotisíc jednotiek – prechádzame na udržiavaciu liečbu, ktorá trvá minimálne tri roky,“ doplnil imunoalergológ Daniel Lúčaník.
So závažnou alergickou reakciou po bodnutí včelou sa stretol aj 14-ročný Peter. „Vlani v lete som behal bosý po záhrade a stúpil som na včelu, ktorá ma pichla do chodidla. Opuchla mi tvár, začalo ma svrbieť telo a zhoršilo sa mi dýchanie, takže sme museli zavolať záchranku,“ opísal priebeh nepríjemnej udalosti školák Peter, ktorého otec sa dokonca venuje včelárstvu. „Chcem sa z tejto alergie vyliečiť, aby som mohol ocinovi pomáhať pri včelách,“ dodal s nádejou. Petrovi dnes na žilinskej pediatrii podali štvrtú, piatu a šiestu dávku komplexnej alergénovej imunoterapie. „Liečba zatiaľ prebieha bez problémov a verím, že na jej konci sa bude cítiť slobodnejšie a bezpečnejšie samotný pacient a tiež jeho rodičia,“ uzavrel D. Lúčaník.