Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina dlhodobo rieši problémy vyplývajúce zo zrušenia infekčného a pľúcneho oddelenia v rámci nevydarenej stratifikácie z roku 2011. Aktuálna hygienicko-epidemiologická situácia ohľadom ochorenia COVID-19 opätovne zintenzívnila následky tohto nepochopiteľného kroku a naďalej komplikuje prácu zdravotníkov viacerých oddelení. Vedenie žilinskej nemocnice je presvedčené, že infekčné aj pľúcne oddelenie sa do Žiliny vrátiť musí.
Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka je síce škoda, že v spoločnosti rozpútalo diskusiu v tomto smere až ochorenie COVID-19, no dôležité je uvedomenie si tejto skutočnosti, ktorá takmer desaťročie ťaží krajskú koncovú nemocnicu v Žiline. „Napriek všetkému zlému, čo so sebou nový koronavírus priniesol, možno až toto ochorenie dokáže pomôcť v realizácii nášho projektu otvorenia infekčného a pľúcneho oddelenia. Snažíme sa o to už dlhšiu dobu, keďže nejde len o problémy vyplývajúce z ochorenia COVID-19," informoval generálny riaditeľ žilinskej nemocnice s tým, že najviac negatívnych následkov v tomto prípade preberá oddelenie vnútorného lekárstva. „Zdravotníci sa starajú o ťažkých polymorbídnych pacientov s viacerými diagnózami, ktorí by po správnosti mali byť umiestnení priamo na špecializovanom oddelení, no ostávajú na internom a výrazne sťažujú prácu zdravotníkov," priblížil I. Stalmašek.
Absencia infekčného a pľúcneho oddelenia komplikuje podmienky aj ďalších pracovísk. Ako uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik, ide predovšetkým o urgentný príjem, pediatriu, chirurgiu, no rovnako neurológiu. „V našom regióne je každoročne intenzívna kliešťová sezóna a v tom období máme na neurológii obsadenú lôžkovú kapacitu i s pacientmi infekčných ochorení kliešťovej encefalitídy či boreliózy. Situácia je neúnosná v každej oblasti," zdôraznil medicínsky riaditeľ. Infekčné a pľúcne oddelenie podľa neho v minulosti fungovalo v Žiline pod vedením skúsených profesionálov. „Lekári a sestry s týmito špecializáciami sa po zrušení od roku 2011 postupne rozptýlili do iných nemocníc či vlastných ambulancií, bude náročné ich získať späť a zároveň zaučiť nových. Veríme však, že sa Žilina spojí a získame podporu z viacerých strán, aby sme do krajskej nemocnice vrátili oddelenia, ktoré tu obzvlášť chýbajú," doplnil I. Bízik.
Vedenie FNsP Žilina podniklo v tejto oblasti už viacero krokov. „Máme pripravenú projektovú štúdiu, oslovili sme poisťovne so žiadosťami o predbežné súhlasy so zazmluvnením a momentálne pripravujeme proces verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu. Napriek tomu nás čaká ešte dlhá cesta," priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice s tým, že ide o ambiciózny projekt nielen z hľadiska financií, ale i personálnych kapacít. „Vybudovať dve takéto vysoko špecializované pracoviská vyžaduje rozsiahlu investíciu, no predovšetkým zabezpečenie odborného personálu, ktorého, bohužiaľ, momentálne veľa nie je," dodal I. Stalmašek.