Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina bola presne pred dvadsiatimi rokmi po prvýkrát aplikovaná liečebná metóda vo forme unikátnej ozónovej terapie. Jedinečnú metódu určenú pre pacientov s bolesťami chrbtice priniesol špičkový odborník žilinskej nemocnice a dlhoročný primár oddelenia neurológie Juraj Vyletelka. Od roku 2004 zrealizoval takmer 29-tisíc výkonov, pri ktorých bola indikovaným pacientom s ťažkosťami v oblasti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice podaná ozónová terapia.
Ozónoterapia je inovatívna liečebná metóda, vďaka ktorej si môžu pacienti zlepšiť zdravotný stav bez chirurgického zákroku. „Keď som v roku 2004 začal v žilinskej nemocnici s ozónovou terapiou, boli sme jediným pracoviskom v strednej Európe, ktoré tento výkon poskytovalo. Nemocnica v Žiline sa tak stala v tomto smere absolútnym priekopníkom,“ povedal špičkový neurológ a bývalý dlhoročný primár oddelenia neurológie FNsP Žilina Juraj Vyletelka, ktorý sa od začiatku kariéry intenzívne venuje výskumu a aplikovaniu neinvazívnych liečebných metód v odbore neurológia. V žilinskej nemocnici pracuje od roku 1975.
Ozónová terapia sa stala alternatívou k operáciám chrbtice, najmä v prípadoch poškodenia medzistavcovej platničky, ktoré by si vyžadovali chirurgický zákrok. Liečba ozónom je menej bolestivá a efektívna, jej úspešnosť je približne 80 percent. Výhodou je tiež nižšia záťaž na organizmus pacienta. „Ozónovú terapiu vykonávame pod kontrolou CT prístroja a C-ramena s injekčným podaním plynovej zmesi ozónu priamo do poškodenej medzistavcovej platničky, alebo do okolitých svalov a tkanív. Liečebný výkon pomáha zmenšovať objem platničky, čo je v porovnaní s inými metódami unikátne, keďže tie pôsobia iba proti zápalu či opuchu a nepôsobia priamo na platničku,“ vysvetlil Juraj Vyletelka.
Spektrum indikácií ozónovej terapie postupne rozšíril aj na ochorenia fazetových a sakroiliakálnych kĺbov, poškodenia veľkých kĺbov ako ramenný a kolenný kĺb. „Zavedenie ozónovej terapie do praxe bolo významným pokrokom nielen v oblasti samotnej liečby, ale znamenalo tiež obrovský úspech a prestíž žilinskej nemocnice na medzinárodnej úrovni. Chcel by som sa Jurajovi Vyletelkovi úprimne poďakovať za skvelú prácu a obdivuhodný prínos nielen pre našu nemocnicu, ale aj pre slovenské zdravotníctvo, za jeho nasadenie, odbornosť a chuť prinášať nové postupy. Zároveň som veľmi rád, že je stále vzácnym členom nášho nemocničného kolektívu a pacientom naďalej poskytuje kvalitnú komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol riaditeľ FNsP Žilina Juraj Kacian.
Medzi tisíckami pacientov, ktorí počas dvoch desaťročí podstúpili ozónovú terapiu, sú nielen obyvatelia Slovenska, ale aj pacienti zo zahraničia, známi športovci a osobnosti verejného života. Juraj Vyletelka získaval teoretické a praktické poznatky na mnohých talianskych pracoviskách, ako napríklad na rádiologickej klinike univerzity v Brescii u Dr. Mattea Bonnettiho, v Bologni u prof. Marca Leonardiho, tiež na univerzite v Bari u doc. Cosma Andreula či na rádiologickom oddelení univerzity v Udine u Dr. Juliana Fabrisa. Praktické použitie ozónového generátora typu OZOFUTURA si osvojil u Ing. Alberta Fiameniho. Juraj Vyletelka je členom viacerých medzinárodných odborných spoločností a aktívne sa podieľa na vedeckých výskumoch. Za aplikovanie ozónovej terapie do praxe získal zlatú a striebornú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti, je tiež členom Talianskej spoločnosti pre ozónoterapiu – NuovaFIO a SIOOT, Španielskej spoločnosti pre ozónoterapiu – AEPROMO a Svetovej spoločnosti pre ozónoterapiu – WFOOT. Spolupracoval tiež na výskumnej práci s Univerzitou Santa Cristina v Madride – výsledky liečby stredne závažného až závažného zápalu pľúc pri ochorení COVID-19.