Oddelenie pediatrickej ortopédie a spondylochirurgie žilinskej nemocnice, ktoré patrí medzi špičkové pracoviská doma i vo svete, zavádza do praxe ďalšie moderné postupy. Žilinskí odborníci použili ako prví na Slovensku pri zakrivení chrbtice u 18-ročného pacienta novú technológiu v podobe modernizovaného spinálneho systému. V liečbe deformít chrbtice predstavuje novú etapu.
Moderný systém Vitality/Vital nadväzuje na úspechy predchádzajúceho systému Polaris 5.5, ktorý lekári na oddelení pediatrickej ortopédie a spondylochirurgie FNsP Žilina používali od roku 2017.
S príchodom nového spinálneho systému sa tak otvára ďalšia dôležitá kapitola v chirurgickej liečbe. Systém bol vyvinutý na základe skúseností a pripomienok špičkových spondylochirurgov z celého sveta. Na jednej strane zachováva overené princípy a techniky korekcie, na strane druhej prináša významné vylepšenia v konštrukčných vlastnostiach implantátov a nástrojov. Svoje skúsenosti, ktoré pomohli pri vývoji systému Vitality/Vital, poskytli aj lekári zo žilinskej nemocnice. Prvú operáciu na Slovensku s použitím tohto systému zrealizovali žilinskí odborníci u 18-ročného pacienta.
„Pacient trpel deformitou chrbtice v predozadnom, takzvanom sagitálnom smere, ktorá sa nazýva Morbus Scheuermann. Systém je technicky veľmi dobre vypracovaný, a to čo sa týka implantátov aj operačných nástrojov. Na našom oddelení sa tak vďaka modernizovanému operačnému systému na liečbu deformít chrbtice začala nová etapa,“ vysvetlil primár oddelenia pediatrickej ortopédie a spondylochirurgie FNsP Žilina Juraj Popluhár. „Zavedenie nového spinálneho systému je ďalším krokom v úsilí poskytovať našim pacientom starostlivosť na najvyššej možnej úrovni. Úspech oddelenia pediatrickej ortopédie a spondylochirurgie žilinskej nemocnice je jasným dôkazom neustáleho hľadania inovácií a odbornosti celého tímu. Ďakujem oddeleniu pod vedením pána primára za nasadenie a prajem im množstvo ďalších úspechov,“ doplnil riaditeľ FNsP Žilina Juraj Kacian.
Systém Vitality/Vital sa skladá z rôznych chrbticových tyčí, pedikulárnych skrutiek, háčikov a konektorov, ktoré umožňujú stabilizáciu chrbtice počas vývoja pevnej spinálnej fúzie s kostným štepom. Každý dizajn je prispôsobený anatómii pacienta, čím sa dosahuje maximálna bezpečnosť a efektivita zákroku. „Nasadenie nového systému nám umožňuje ošetrovať deformity chrbtice oveľa efektívnejšie a bezpečnejšie. Pred 21 rokmi sme na oddelení pediatrickej ortopédie zaviedli operačnú liečbu deformít chrbtice u detí a je našou povinnosťou túto liečbu rozvíjať. Sme hrdí na to, že môžeme do praxe zavádzať nové metódy, slovenským pacientom ponúkať najmodernejšiu dostupnú liečbu a zlepšovať tak kvalitu ich života,“ dodal primár oddelenia pediatrickej ortopédie a spondylochirurgie Juraj Popluhár.