Lekári z oddelenia oftalmológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina patria medzi elitu špecialistov nielen na Slovensku. Na pracovnej konferencii odprezentovali vedomosti a skúsenosti z oblasti modernej laserovej liečby ochorení sietnice. Žilinskí oční lekári používajú pri liečbe unikátny prístroj, ktorý v danej oblasti prináša revolúciu.
Česko, Nemecko, Taliansko, Spojené štáty americké či Spojené arabské emiráty. Pracovná konferencia v Trenčianskych Tepliciach hostila elitu slovenských i zahraničných oftalmológov, medzi nimi aj skúsených očných lekárov zo žilinskej fakultnej nemocnice. Špičkoví oftalmológovia z domáceho i zahraničného prostredia sa venovali téme modernej laserovej liečby ochorení sietnice. Žilinskí odborníci sú v tejto oblasti absolútnou špičkou. Pacientom pomáhajú vďaka špeciálnemu laseru, s ktorým dosahujú skvelé výsledky.
„Naše očné oddelenie je prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré tento typ laseru získalo, a mohlo tak svoje skúsenosti úspešne prezentovať. Od začiatku používania prístroja sme zrealizovali vyše tisíc laserových zákrokov a jeho prínos je obrovský,“ priblížil primár oddelenia oftalmológie FNsP Žilina Michal Štubňa. Unikátny typ laserového prístroja Navilas predstavuje novú generáciu vďaka jedinečným výhodám vlastnej navigačnej technológie. „V praxi ide o vopred naplánovanú, počítačom riadenú a digitálne zdokumentovanú liečbu, pri ktorej lekár namodeluje na počítači celú operáciu, ktorú potom prístroj vykoná. Pre pacienta to znamená nielen urýchlenie celého zákroku, ale predovšetkým jeho presnosť a bezpečnosť. Ďalšou výhodou prístroja je takzvaný mikropulzný (podprahový) laser, ktorý umožňuje menej invazívnu a šetrnejšiu laserovú liečbu takzvaným žltým svetlom,“ doplnil Michal Štubňa.
Diabetická retinopatia je vážne ochorenie ciev očnej sietnice a najčastejšia očná komplikácia pri cukrovke. Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje v dôsledku zle kompenzovanej cukrovky upchatie a poškodenie drobných ciev, ktorými je sietnica pretkaná. To vedie k poruche prekrvenia sietnice. Pri inej forme diabetickej retinopatie zas cievy v sietnici “netesnia“ a vyteká z nich tekutina, ktorá spôsobuje opuch sietnice. Nedostatočné prekrvenie i opuch bránia schopnosti vidieť. Ľudské oko reaguje na situáciu tvorbou nových ciev, ktoré sú však častokrát nekvalitné a praskajú. Ťažkosti môžu viesť až k odlúčeniu sietnice.